Buďte tou nejlepší mámou i kamarádkou aneb jak vychovávat potomky a přitom se z toho nezbláznit

Z každé strany se na nás valí každodenní povinnosti, starosti a do toho ještě máme stíhat být svým potomkům na blízku, být skvělou matkou, manželkou i kamarádkou. Jenže jak se tohle všechno dá vlastně stíhat? Nejrůznější rady a tipy na to, jak se o děti starat a nezbláznit se, si můžete přečíst v chytrých knihách i na internetu, obecně však neexistuje jeden návod na to, být tou nejlepší mámou pod sluncem.

Každé dítě je jiné a musí se k němu individuálně přistupovat. Pokud ale máte jako většina žen pocit, že to prostě všechno nestíháte a nedáváte, je čas zpomalit. Přeci jen existuje malý návod na to, jak se stát skvělou moderní mámou.

Tak jako za vašich časů!

Dnešní doba je neuvěřitelně hektická, děláme chyby, protože je dnes těžší více než kdy dřív se jim vyhýbat – a bude ještě hůř! Vzpomeňte si občas na doby svého dětství. Jaké to bylo? I vaše maminka jistě chodila do práce, musela se starat o rodinu i domácnost, ale určitě na vás měla mnohem více času, než teď vy na své děti.

Zamyslete se nad tím, co je dnes jinak. Určitě vás napadne, že na vině je rozhodně především internet, počítač a chytrý telefon. U těchto zařízení tráví hodně volného času i dospělí. První rada tedy zní, vypněte alespoň jeden den v týdnu všechny tyhle přístroje a vyrazte společně s dětmi ven.

Udělejte si z toho malou rodinnou tradici a je úplně jedno, jestli si budete doma s dětmi malovat, hrát deskové hry, půjdete na procházku nebo na hřiště, či vyrazíte v neděli na výlet. Důležitá je pravidelnost. Společný strávený čas oceníte všichni!

Zajímejte se, ale nevtírejte se!

Malým dětem bychom se měly věnovat více, než těm velkým. Malé děti potřebuji mít maminku na blízku více, musí se s nimi hodně mluvit, všechno jim vysvětlovat a přistupovat k nim s láskou. K větším dětem už musíte přistupovat nejen s láskou, ale také respektem.

I s nimi byste určitě měla mluvit a zajímat se o to, co je trápí nebo naopak jim dělá radost. Puberťák však rozhodně neocení přílišnou péči a vtíravé otázky. U větších dětí berte v potaz, že potřebují své soukromí. Můžete to udělat tak, že se každý den svého dítka – malého i velkého, zeptáte na to, jak se daný den mělo a co dělalo.

Čtěte také: Anna (44): Maminka je nepoučitelná a stále si nedá říct. Mám o ní veliký strach.

S menším dítětem si ale mnohdy pokecáte mnohem více, opět si zkuste vzpomenout na sebe v jejich věku, co vám nejvíce vadilo? Těchto chyb se zkuste vyvarovat. Dítěti v pubertě bychom měly být nejen matkami, ale i kamarádkami. Důvěra a vzájemný respekt jsou dvě velmi důležité věci.

Nezapomínejte na sebe!

Unavená maminka, která je po celém dni jen roztřepaný uzlíček nervů, je snad to nejhorší. Je logické, že jsou chvíle, kdy nám bouchnou nervy – nejsme přece stroje a máme své city a také potřeby. A právě to je ono. I mámy mají své potřeby, zájmy a přátele. Nikdy nesmíte zapomínat samy na sebe, jen tak můžete zůstat stále pozitivní a dítěti být oporou v každé situaci.

Nepřehlédněte: Marta (37): Moje šestnáctiletá dcera porodila a o dítě se odmítla starat, myslí si, že já to budu dělat za ni.

Naučte se odpočívat a nemějte výčitky, když dáte dítě občas na víkend k babičce nebo jej necháte s jeho tatínkem. Zajděte si na skleničku, do kina nebo na wellness s kamarádkami. Pokud vás tohle neláká, dělejte to, co vás baví nebo bavilo před tím, než jste měla děti – klidně se začněte učit i něco nového. I obyčejná hodinka denně u dobré knížky nebo oblíbeného seriálu udělá divy.

Jen pozor, nikdo vás tu hodinku nesmí vyrušovat!

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT