Olivia Colman: Oscarová herečka, kterou proslavily královny. Získá letos další ocenění?

Je skvělou divadelní herečkou, v Británii pak uznávanou umělkyní, oceněnou titulem CBE od britské královny. S temperamentem sobě vlastním se zaměřila nejen na činohru či film, ale třeba i na dabing nebo mluvené slovo. Vysoce sympatický, často komediální projev si na energické a stále usměvavé Olivii Colman, diváci doslova zamilovali. Přesto, světově známou se stala teprve nedávno. Proč? Poměrně dlouho se nevědělo, jaká herecká poloha je pro Colman tou nejlepší. Po předloňských Oscarech má však jasno nejen Británie, ale i celý svět. Role královen Anny Stuartovny (Favoritka) a Alžběty II. (The Crown/Koruna) totiž jasně ukázaly, v čem je talent Olivie skvělý a nedostižný.   

Obyčejná herečka? Zdání klame…

Pozoruhodná Olivia Colman, vlastním jménem Sarah Caroline Olivia Colman, provd. Sinclair, CBE, se narodila dne 30. ledna roku 1974, ve znamení Vodnáře, v britském Norwichi (Norfolk). Jejími rodiči jsou Mary Leakey, provd. Colman a otec Keith Colman. Přestože profesí její matky byla úloha zdravotní sestřičky a k herectví neměl nejblíže ani její technicky zaměřený otec, malá Olivia k divadlu tíhla od dětství. Byla neskutečně energická a k vysněné profesi ji předurčovala nejen její temperamentní povaha, ale i vrozené nadání, které si zkrátka zasloužilo pozornost. V Norfolku vystudovala Norwich High School for Girls a k prvním krůčkům z herectví se dostala ještě dříve, než nastoupila řádná divadelní studia. Její úplně první zkušeností byla divadelní úloha Jean Brodie, kterou ztělesnila ve školní „verzi“ hry The Prime of Miss Jean Brodie. Úspěšně, a krátce poté se již rozhodla nastoupit profesionální divadelní školu. Vystudovala Old Vic Theatre School v Bristolu, kterou absolvovala k roku 1999 a poté se snažila sehnat zkušenosti všude, kde to jen šlo.

Nějakou roličku získala, ale přesto si na skutečnou příležitost musela ještě nějaký ten rok počkat. Ač zvládala rozličné typy postav, jakási „škatulka“ jí stále chyběla. Nepatřila totiž mezi vyhlášené představitelky klasických kladných rolí, ale ani mezi „záporačky“, nebo mezi představitelky prvoplánových krasavic. Colman měla od každé kategorie něco, což ji činilo zajímavou, ale prozatím ne dostatečně charakteristickou. I proto se zpočátku nemohla živit jen herectvím, ale sáhnout prý musela i po práci sekretářky. 

Debutové roličky i Železná Lady

Posun do role profesionální herečky byl u Olivie Colman mírný, přesto jistý. Za její úplně první debutovou zkušenost je považováno účinkování pro comedy sketch show Bruiser a několik malých rolí pro Channel 4 nebo ITV. Za zmínku ale stojí i její aktivita v rámci mluveného slova a dabingu. V roce 2004 se její hlas objevil například v roli matky ve snímku Terkel in Trouble. Jako Joanna Roberts si zahrála ve snímku Confetti z roku 2006, a ve filmu Hot Fuzz ztělesnila roli Doris Thatcher. Jen stěží však mohla tušit, že shoda příjmení ji bude v budoucnu pronásledovat znovu, protože nepůjde o jedinou „Thatcherovou“, kterou kdy ztvární. Nicméně, ještě předtím si zahrála například milou Anitu v Dog Altogether nebo slavnou a diváky velice ceněnou Hannah ve snímku Tyrannosaur. To se psal rok 2011 a jinak vesměs divadelní herečka Olivia Colman již začínala být oblíbenou i ve světě filmu.

První kariérní průlom přinesla Olivii role dcery slavné britské premiérky Margaret Thatcher, Carol Thatcher, ve světově ceněném snímku The Iron Lady (2011). Hrát po boku slavné americké hvězdy Meryl Streep v hlavní roli, byla pro Olivii nejen výzva, ale i pořádná příležitost. Colman se role ujala s grácií a uspěla. Na její jméno v tu chvíli slyšely i jiné země, než Anglie. Známější se díky Železné Lady stala i filmovým fanouškům v ČR. Bylo jisté, že Olivia Colman dovede zazářit v největší možné kvalitě a liché jsou tudíž obavy z průměrnosti, do které ji zpočátku „sem a tam“ někdo zařadil.

„Škatulku“ Olivia nalezla poprvé v roce 2012, kdy se objevila ve snímku Hyde Park on Hudson jako Queen Elizabeth. Fakt, že jí královské role sedí více, než postavy „obyčejných žen z 21. století“, (ač sebe samu vystihla jako herečku, které je nejlépe v tričku a džínách), byl patrný. Nicméně na zásadní průlom bylo potřeba ještě chvíli počkat. V roce 2015 si zahrála pozoruhodnou postavu manažerky hotelu v mírně výstředním filmu The Lobster (Humr) a oblíbenou se skrze hlas stala i u dětských diváků. V několika snímcích Thomas and Friends (Lokomotiva Tomáš) totiž nadabovala roztomilý vagónek Marion. Zkrátka přitom nepřišli ani milovníci klasických televizních seriálů. Colman se totiž během své kariéry stačila mihnout i v celé řadě televizních show, z nichž lze uvést například: Doctor Who, Bad Sugar, Run nebo velkou roli Angely Burr, důstojnice britské tajné služby, v seriálu The Night Manager (Noční recepční), který měl úspěch i na obrazovkách v ČR.

Královna přichází

Ať už Olivia Colman ztělesnila jakoukoliv roli, takřka všechny její dosavadní postavy zastínila v roce 2018 úloha zajímavé a neskutečně svébytné královny Anny Stuartovny, zářící v komediálním snímku Yorgose Lanthimose The Favourite (Favoritka). Děj snímku je vystavěn na vztahovém trojúhelníku tří žen, jejichž motivace je u každé z nich odlišná. Královna Anna je zkušenou panovnicí, ale na druhé straně ženou sužovanou špatným zdravotním stavem i nejrůznějšími pohromami. Pozitivní rozptýlení tak hledá v náruči své nejbližší rádkyně Sarah Churchill (R. Weisz). Jenže časy se mění a děj zásadním způsobem ovlivní příjezd Sářiny příbuzné Abigail (E. Stone), která brzy zmapuje situaci a rozhodne se jednat… Snímek, který je ze všech úhlů pohledu jedinečný a výjimečný, zabodoval nejen u filmových kritiků, ale i diváků. Olivia Colman totiž za své bravurní ztělesnění milé, leč nešťastné královny Anny získala nejen ocenění Zlatý Glóbus nebo cenu BAFTA, ale i Oscara, čímž definitivně vstoupila mezi legendy světového filmového herectví. Nebyla to však jen královna Anna, která Olivii v posledních letech tolik proslavila.

Neméně výraznou se Colman stala i roku 2019, díky věrohodnému ztělesnění současné britské panovnice – královny Alžběty II., v kvalitním seriálovém snímku The Crown/Koruna. Seriál, který byl od začátku natáčen na motivy osudů členů královské rodiny, zaujal nejen britské publikum, ale i zbytek světa. A Olivia Colman? Ta mezi tím stihla za svou roli Alžběty II. „v poklidu“ získat další velké ocenění – Zlatý Glóbus.

Na počátku Oliviiny kariéry by jen málokdo typoval, že se její hereckou specialitou stanou dámy, a ještě k tomu královny. Stalo se. Nezbývá, než s napětím očekávat, zda se její sbírka ocenění rozšíří i letos, protože naděje tu je.

Zdroje: IMDb, Wikipedia

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu