Cate Blanchett: Hvězda Popelky i milostného příběhu dvou žen Carol

Většina z nás si ji vybaví jako krásnou Galadriel z Pána Prstenů, popřípadě coby výraznou Katharine Hepburn ve snímku Letec (2004), za kterou získala jednoho ze svých Oscarů. Australská herečka a režisérka, patřící mezi nejváženější umělkyně dneška, ovšem není jen krásná nebo slavná. Tematický přesah rolí, jimiž si prošla, zasluhuje stejný respekt, jako její osobní život. Roku 2007 byla zvolena velvyslankyní kampaně Australské nadace pro ochranu přírody, je matkou tří dětí a v mládí studovala vedle herectví i ekonomii a historii umění.  

S citem pro umění

Půvabná australská herečka je známá především svým repertoárem filmových panovnic, fantasy hrdinek a dam z vyšší společnosti. Přesto se dokázala s grácií postavit i k postavám tragickým či psychologickým. Že je umělkyní, vládnoucí citem pro detail a realitu každé role, dokázala snad nejdojemněji jako filmová Carol Aird (2015), manželka movitého muže, která ovšem hluboko v nitru touží po jediném. Vztahu se ženou…

Cate Blanchett, vlastním jménem Catherine Élise Blanchett, se narodila dne 14. května roku 1969 v astrologickém znamení Býka v Melbourne, do rodiny s australsko-americkými kořeny. Její matka June Blanchett byla Australanka, otec Robert Blanchett Američan. Oborové podnebí, ve kterém Cate spolu se sourozenci vyrůstala, se dělilo rovným dílem mezi sféru technickou a uměleckou. Zatímco její bratr Bob vyšel vstříc světu techniky, Cate se po absolutoriu dívčí školy v Kew rozhodla pro historii umění. Složila přijímací zkoušky na Univerzitu v Melbourne a později se zapsala i na ekonomii. Přesto brzy zjistila, že samotná historie je pro aktivní uměleckou duši málo. Obdivovala děje slavných pláten i soch a postupně začala uvažovat o herectví.    

Osudová náhoda nebo znamení?

V divadelní dráze ji nakonec utvrdila náhoda. V den, kdy se vydala studovat památky starého Egypta, ji prý v Káhiře ohodnotil jeden muž jako nadějnou hereckou tvář. Cate pak „vrtala“ slova v hlavě tak dlouho, až se nakonec rozhodla studia herectví na National Institute of Dramatic Art, skutečně nastoupit. Po absolutoriu (1992), sbírala zkušenosti na divadelních jevištích, aby se záhy přeorientovala na zajímavé, hned od začátku nemalé, role filmové.

Na plátně debutovala rolí Vivian ve filmu Police Rescue (1994) a o dva roky později si zahrála Rosie ve snímku Parkiands. Zaujala a ještě větší pozornost na sebe přilákala roku 1997, kdy rolí Lucindy Leplastrier v díle Oscar a Lucinda, oslovila i Australský filmový institut. Odborná veřejnost si všímala, že Blanchett je dobrou představitelkou kostýmních a historických rolí, což pravděpodobně odstartovalo i myšlenku, svěřit jí úlohu britské královny Alžběty I., stěžejní postavy tehdy připravovaného filmu Královna Alžběta.

Alžběta I., Pán prstenů, Angelina Jolie

Vysoce náročnou historickou roli, Blanchett získala roku 1998 a uspěla. Skrz na skrz komplikovaná postava Alžběty I. jí vynesla nejen nominaci na Oscara i cenu SAG, ale i vítězství Zlatého Glóbu a Ceny BAFTA. Tehdy se zrodil nový herecký fenomén, u kterého byl skutečný zisk Oscara, jen otázkou času.

Úsudky nelhaly. Z Cate se stala prvotřídní hvězda a filmy, v nichž si zahrála, patřily už jen k nejlepším.V roce 1999 se jako Connie Falzone objevila vedle herecké kolegyně Angeliny Jolie (Mary) ve filmu Bláznivá Runway, a rok 2001 jí vynesl roli ve vícedílném velkofilmu Pán prstenů. Fiktivní královna Galadriel, jíž ztělesnila, zaujala nejen filmové kritiky, ale i diváky. Po ní následovala psychologická postava Veronici Guerin ve stejnojmenném filmu (2003) a Katherine Hepburn v Letci, za níž získala nejen svého prvního Oscara, ale i cenu SAG a další Cenu BAFTA.      

Hobit, Jak vycvičit draka, Carol

Oblíbená Galadriel, se Cate vrátila s rokem 2012, kdy odstartoval vícedílný snímek Hobit. O rok později pak přišlo i druhé ocenění Oscarem, tentokráte za roli Jasmine Francis ve filmu Jasmíniny slzy (2013).

Že je Cate nadaná nejen výrazově, ale i hlasově, měla roku 2014 šanci předvést díky roli Valky, ztracené a znovu objevené maminky Škyťáka, objevující se v animovaném filmu Jak vycvičit draka (2. a 3.). Pro české diváky bylo nicméně příjemným překvapením, že v tuzemsku Valku nadabovala herečka Simona Postlerová, hlas, který u nás postavy Cate Blanchett dabuje nejčastěji.

Rok 2015 patřil u Cate především dvěma výrazným postavám. Jednak záporné, ale zatraceně krásné maceše Lady Tremaine ve filmu Popelka, a elegantní dámě Carol Aird, ve snímku Carol, jehož byla Blanchett nejen hlavní hereckou tváří, ale současně i výkonnou producentkou. Děj, odehrávající se v polovině 50. let v USA, je nejen historicky dobře zvládnutým příběhem, ale skvělé je i obsazení postav, pocházejících z rozličných společenských vrstev. Snímek, který má původ v románu spisovatelky Patricie Higsmith, svou elegancí a jemností navíc dokonale bourá všechna zažitá klišé okolo lásky a milostného vztahu dvou žen, čemuž nahrává i krása a talent obou představitelek. Prodavačky, později novinářky Therese Belivet (R. Mara) a nešťastně provdané Carol Aird (C. Blanchett). 

Matkou tří dětí

V osobním životě je Cate Blanchett již léta spokojeně vdaná za scénáristu a dramatika Andrewa Uptona, s nímž se zná od roku 1996. Zajímavostí na tomto manželství je, že na rozdíl od řady jiných šťastných vztahů, nezačalo zrovna ideálně. Když se pár poprvé poznal pracovně, nebyl prý ani jeden, druhému sympatický. Přesto se z prvotních rozpaků vykřesala nejen sympatie, ale nakonec i jiskra lásky, trvající dodnes. Pár se vzal roku 2004 a společně na svět přivedli 3 syny.

Zdroje: IMDb, Biography, Wikipedia

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT