Zuzana (40): Po rozvodu byla moje maminka jako utržená ze řetězu. Nemůžu uvěřit, čemu po šedesátce propadla

Mí rodiče spolu byli více jak čtyřicet let. Otec si ale našel milenku, o které maminka dlouho věděla, ale dělala, že se nic neděje. Nechtěla přijít o zázemí, o manžela – a už byla zvyklá na to, jak to doma měli zařízené. Jenže otcova milenka byla mladší, dokonce mladší než já a s otcem otěhotněla!

Po tom, co se to provalilo, bylo rozhodnuto – rozvedli se a každý si šel svou cestou. Myslela jsem si, že to mamku úplně semele, ona ale chytla druhý dech a začala docela vyvádět.

Mami, jsi v pořádku?

Všichni jsme z toho byli vykolejení, tohle jsme znali jen z televizních seriálů. Třiašedesátiletý muž otěhotněl s pětatřicetiletou ženskou, které jsme nikdo nemohli přijít na jméno. Nejvíce jsem se bála o maminku. I když věděla, že otec někoho má, tohle byla rána obrovská, a tak jsem se rozhodla, že si mámu vezmu pod křídla a budu ji hlídat. To však ona odmítala – a vlastně to ani nepotřebovala, oklepala se totiž docela rychle.

Kam pořád chodíš?

Začala chodit ven, našla si kamarády v nějakém spolku, kde se učili senioři pracovat s počítačem. Měla jsem radost, že byla mezi lidmi a neutápěla se ve smutku sama doma, ale najednou jsem si začala všímat, že neustále někam chodí, jinak se obléká, a dokonce se i úplně jinak chová. Snažila jsem se za ní pravidelně chodit, ale ona na mě najednou neměla čas. Začala jsem mít obavy, ona se však pořád smála – a to mi bylo asi podezřelé nejvíc. Chvíli to vypadalo, že se snad úplně zbláznila.

Zajímavý objev v nočním stolku

Zaměřila jsem se tedy na miminku ještě víc, dokonce jsem jí nabídla, že u ní zůstanu na víkend, že si uděláme holčičí večer, dáme si víno a popovídáme si. Souhlasila a přivítala mě opět s úsměvem od ucha k uchu. Já jsem kuřačka, moje máma však už dávno kouřit přestala, asi po hodině povídání u vína mi najednou řekla, že má chuť na cigaretu, jestli bych jí pro ně nemohla dojít, že je má schované v nočním stolku.

Byla jsem v šoku, ona se ale opět začala smát, řekla, abych tolik nezírala a šla. Když jsem šuplík otevřela, nevěřila jsem tomu, co tam kromě cigaret leželo. Marihuana! V tom slyším mámu z kuchyně, jak volá, abych vzala taky ten pytlík a papírky.

Začala kouřit trávu se svým spolužákem

Přinesla jsem to, marihuana mi cizí nebyla, ještě do nedávna jsem si občas potáhla, když jsme byli s přáteli někde na chatě o víkendu, kouřila jsem ji i jako mladá docela často, ale že by něco takové vzala do pusy má jednašedesátiletá máma, to by mě ani ve snu nenapadlo. Začala jsem ji tedy vyslýchat, ona se prostě pořád jen smála a přiznala, že marihuanu začala kouřit se svým spolužákem z hodin počítačových lekcí.

Prý jí to hrozně pomáhá, není smutná a pořád se směje. No ne, že bych jí tuto léčbu úplně schvalovala, ale musím uznat, že jí to prospívalo. Navíc, když byla zkouřená, byla s ní i legrace.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu