Zažila to asi každá. Na milování prostě chybí chuť. Proč vyhasla touha? Zkuste v sobě opět zažehnout plamen vášně

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
nechuť k sexu (zdroj foto: millenniumpost.in)

Nechuť na sex neboli sexuální averze může být buď primární – tedy že jste vlastně nikdy v životě příliš nadšení pro sex nepociťovala, anebo sekundární – kdy apetit dříve byl, ale z různých důvodů vymizel. Snížení libida může souviset s problémy vašeho partnera, dlouhodobým stresem, hormonálními změnami, vedlejšími účinky některých léků nebo dalšími okolnostmi. V extrémních případech se ze sexu stává věc nepříjemná.


Otázka načasování

Pokles chuti na sex může být věc naprosto přirozená v dlouhodobých partnerských vztazích. Jeden z partnerů by se miloval rád, ale druhý na to nemá myšlenky, chuť či náladu. „Že každý z partnerů chce sex v jinou dobu, to je poměrně normální. Problémem může být dlouhodobá nespokojenost nebo konflikt, které z toho plynou.“ říká psycholožka Mgr. Kateřina Hollá. Je nutné, aby si to partneři uvědomili a zkusili se nějak domluvit, klíčem je empatie a kompromis nebo lze využít párové terapie.

Párová terapie

Během terapie by se partneři měli dozvědět o rozdílech v sexuálním fungování žen a mužů a o technikách, které vedou ke zvýšení vzrušení u partnera s menším zájmem o sex. Také je důležité si uvědomit, že sexuální styk nemusí znamenat pouze spojení genitálií, ale zahrnuje řadu velmi příjemných aktivit. Terapie by tedy měla pomoci páru rozšířit repertoár sexuálního chování a vyvolat v méně náruživém partnerovi zájem o sex a související vzrušení.

Komunikace je základ

Bohužel i přes všechny snahy, zůstávají i nadále partneři, u kterých nechuť na sex přetrvává a je pravděpodobně biologicky podmíněná. Je vhodné připomenout, že také rozhodnutí k sexu bez té správné sexuální touhy, může vést k příjemnému prožití intimních chvilek s milovaným partnerem. Je jistě řada jiných důvodů, proč se lidé chtějí milovat než jen pouhá touha po sexuálním aktu. Partneři se ale musí naučit o těchto věcech spolu mluvit a domlouvat se tak, aby to oběma bylo příjemné.

Všechno, co jsme uvedli výše, patří k běžnému a „normálnímu“ životu a potíže se ztrátou chuti na sex jsou velmi časté. Pokud se vám daří komunikovat a dokážete se přes to přenést, vše je v pořádku. Potíže nastávají ve chvíli, kdy jeden z partnerů začne situaci vnímat jako problém.

Autor: Katka P.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.