Oscarová Markéta Irglová na své české kořeny nezapomněla

Vzpomínáte si na hudební film Once s romantickou ústřední písní Falling Slowly, která před šestnácti lety doslova okouzlila celý svět? Hvězdami filmu i autory skladby byli irský hudebník Glen Hansard a česká skladatelka a zpěvačka Markéta Irglová, které tehdy bylo pouhých devatenáct let. Co dnes talentovaná rodačka z Valašského Meziříčí dělá?

Hudbou žije od dětství

Markéta Irglová se hudbě věnuje od útlého dětství, o jejím talentu i odhodlání svědčí i to, že v pouhých patnácti letech odjela s Glenem Hansardem koncertovat po světě. Největším úspěchem Markétiny dosavadní kariéry je samozřejmě zisk Oscara za nejlepší filmovou píseň roku 2007, kterou se stala právě skladba Falling Slowly. Následovala další spolupráce s Glenem Hansardem a jeho skupinou The Frames a posléze i sólová kariéra. Poslední Markétino album s názvem Lila vyšlo vloni v létě.

Druhý domov našla v zemi sněhu a ledu

V Čechách ale zpěvačku příliš nepotkáte. Nejprve žila v Irsku, poté ve Spojených státech a nyní je už více než deset let jejím domovem Island. Jejím manželem je islandský hudebník Sturla Mio Thorisson, s nímž má tři děti. O tom, jak blízká jí tato severská země je, svědčí o to, že v loňském roce se účastnila islandského národního kola mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Do evropského boje ale nakonec nepostoupila.

Vyjde to letos?

Letos se rozhodla své štěstí zkusit znovu, tentokrát bude bojovat za svou rodnou zemi. Zpěvačka totiž před několika dny na svém instagramovém profilu své fanoušky potěšila oznámením, že letos je jednou z pětice nominovaných za Českou republiku.

Práce spojená s národním kolem soutěže jí zároveň možná pomůže překonat nečekanou smutnou událost, o Vánocích Markétě zemřela její milovaná babička. O květnovou účast v Eurovision Song Contest v britském Liverpoolu se „utká“ s dívčí kapelou Vesna, písničkářem Rodanem a zpěvačkami Pam Rabbit a Maella. Uvidíme, kdo z nich nakonec postoupí.

Zdroj: Instagram/marketa_irglova

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu