Odpočívejte a radujte se! Inspiraci jsme pro vás našli v různých zemích celého světa. Co se můžeme naučit v Číně, Japonsku nebo Finsku

Dokonalé to nemůže být pořád. Vždy jsou dobré i špatné dny, měsíce, či dokonce roky. Fígl je v tom, hledat a vidět to dobré! Zaměřit se na drobnosti, které vám mohou přinést radost každý den. Právě tak se dláždí cesta ke dlouhodobé spokojenosti. V každé zemi na to jdou trošku jinak, inspirujte se!

Bhútán, víc než peníze

V téhle jihoasijské zemi se peníze neřeší, takže hrubý domácí produkt je na vedlejší koleji. Spokojenost vládne Bhútánem. Lidé zde pochopili, že šťastný národ je víc než bohatý národ. Možná tam nenajdete moderní vymoženosti, ale místní se radují ze všeho, co mají. A čím se řídí? Spokojenost se koupit nedá, je vědecky dokázáno, že zážitky nám přinášejí podstatně větší míru potěšení než nakupování a shromažďování věcí, které často ani nepotřebujeme.

Čína a život, který má smysl

Číňané používají slovo „sing-fu“, což znamená stav radosti. Nejde ale o stav dobré nálady, jde o život, ve kterém vám dávají věci smysl a vše je tak, jak má být. Filozofie rovnováhy je také v tom, že používáte obě mozkové hemisféry. Když přemýšlíte, zatěžujete pouze levou hemisféru. Aby byl život vyvážený, je dobré zapojit i hemisféru pravou. A to se děje právě při kreativní činnosti, kdy nepotřebujete logiku. Proto kreslete, zpívejte, tančete, háčkujte, vyšívejte nebo vybarvujte mandaly.

Finsko, blaženost ve spodním prádle

Finové to mají těžké. Většinu roku je tam velká zima a tma. Musí se hodně snažit, aby nedostatek tepla a slunce, které samy o sobě zlepšují náladu, nějak doplnili. Jejich slovo „kalsarikännit“ znamená něco jako „opilé spoďáry“ a vyjadřuje pocit, který máte, když přijdete vymrzlí z venku, shodíte 20 vrstev oblečení, topení zapnete na maximum a užíváte si pobyt v domě jen ve spodním prádle. Finové umějí ocenit krásu i pohodlí. Schválně to někdy zkuste – oblečte si tepláky a prolenošte den.

Hawaii, čas pro lásku i odpuštění

„Aloha“ neznamená jen místní pozdrav, ale i slovo, které vyjadřuje lásku, soucit, pochopení, laskavost, úctu a odpuštění. Není proto divu, že Havajci jsou jedním z nejšťastnějších národů na světě. Jistě, palmy, moře a květinové girlandy udělají svoje, ale hlavní podíl má smířlivý životní postoj. Nemusíte ale mít nutně moře, každá voda má zklidňující účinky. Proto choďte do bazénů, užívejte si sprchu i koupel, cachtejte se v rybnících a představujte si, jak z vás voda smývá starosti a nervozitu.

Japonsko, dejte druhou šanci

V Japonsku vládne moudrost „wabi-sabi“. Jde o spojení slov wabi (jednoduchost) a sabi (krása stárnutí či opotřebení). Japonci říkají, že je to něco jako vaše babička – v žádném případě dokonalá, ale přímá a laskavá. Životní styl „wabi-sabi“ učí, že nemá smysl trápit se dokonalostí, protože teprve když přijmete nedokonalost, stárnutí i pomíjivost, uleví se vám. Pokuste se staré věci i staré vztahy vnímat se vší krásou, kterou přináší „opotřebovanost“. Starý hrneček plný bylinek je přeci nádherný!

Zeptali jste se někdy sami sebe, po čem vlastně opravdu toužíte? Přemýšleli jste o tom, jaký život chcete vést? Pak si tedy jednotlivá přání a dílčí cíle zapište, možná zjistíte, že výše uvedené příklady vám otevřely oči!

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu