Neexistuje žádná odpověď na to, jak dlouho trvá zamilovat se

Láska bývá poněkud komplikovaná. Možná ani slovo „komplikovaná“ nevystihuje vše kolem lásky zamilování a citů.

I akt zamilování může pro různé lidi znamenat různé věci – nebo v různých okamžicích vašeho života. Pokud jste již ve svém životě zamilovali, již máte zkušenosti se složitostmi kolem lásky. 

Je to ten první příval silné přitažlivosti, který vám způsobí závrať, zrychluje dech a pocit, že máte závrať? Ta jiskra naprosté jistoty, když se oba konečně vyjádříte? Ten okamžik, kdy si už nedokážete představit život bez toho člověka?

Neexistuje „normální“ doba

Je zřejmé, že se lidé obvykle nezamilují přesně ve stejnou dobu, přesně stejným způsobem, nemusí vás překvapit, když zjistíte, že je poněkud náročné určit čas, který je potřeba k zamilování.

V zásadě je těžké měřit proces, který nespadá do žádných definovaných parametrů. Neexistuje žádný nastavený test, který by mohl určit, zda jste zamilovaní nebo ne. Možná ani nebudete s jistotou přesně vědět, co vaše vlastní pocity znamenají.

Pochopení „lásky na první pohled“

Romantické filmy, pohádky a romantické komedie vás přimějí věřit v kouzlo náhodných setkání a lásku na první pohled. Věda navrhuje alternativní vysvětlení: přitažlivost na první pohled.

Při prvním setkání pravděpodobně nic nevíte o jeho osobnostních vlastnostech, povaze nebo o typickém vztahovém chování – o všech těch faktorech, které hrají hlavní roli při udržování dlouhodobé lásky.

Ve skutečnosti „láska na první pohled“ vzniká pouze na základě fyzického vzhledu a výzkum z roku 2017 podporuje myšlenku, že většina zpráv o „lásce na první pohled“ pochází z prvního záblesku přitažlivosti.

Jak poznáte, že jste opravdu zamilovaní?

  • Nával energie a vzrušení. Můžete to popsat jako pocit „na vrcholu světa“.
  • Pocit novosti. Vaše každodenní rutina se může zdát oživená, jasnější nebo zajímavější.
  • Obtížné soustředit se na cokoli jiného. Většina vašich bdělých okamžiků, plus spousta vašich snů, se soustředí na vzpomínky na vaše minulá setkání a plány na budoucí setkání.
  • Touha strávit spolu co nejvíce času. Ani vás nezajímá, co spolu děláte. Jdete na pochůzky? Úklid? Cokoli zní zábavně, když to děláte spolu.
  • Zájem o vše z jejich života. Chcete znát vše – oblíbená jídla, sny a cíle, obavy, nemluvě o všem, co byste mohli mít společného.
  • Pocit propojení. Vaše pouto není jen fyzické, i když by to mohla ovlivnit skvělá chemie. Cítíte také silné emocionální spojení.
  • Pocit bezpečí. V jejich blízkosti se necítíte jen fyzicky v bezpečí. Také víte, že se jim můžete svěřit se svými soukromými myšlenkami a pocity – a důvěřovat jim, že těmto emocím porozumí a budou je respektovat.

Zdroj: healthline.com

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu