Modelka Lucie Kovandová se svěřila, že trpěla poporodní depresí!

V polovině ledna se modelka Lucie Kovandová stala maminkou syna Tomáše. Nyní se na svém instagramovém profilu svěřila s tím, že po jeho narození se u ní projevila lehčí forma poporodní deprese. Se svými pocity se nyní rozhodla svěřit především proto, že by její zkušenost v budoucnu mohla pomoci dalším ženám.

Úzkosti jí pomohla zvládnout rodina

Modelka se přiznala, nikdy nepředpokládala, že by ji poporodní deprese mohla postihnout. Syn byl tak trošku vymodlené miminko, po kterém s přítelem hokejistou Petrem Holíkem dlouhou dobu toužili, a modelka se na něj celé těhotenství velmi těšila. Po jeho narození ale přišel šok. Poprvé si uvědomila, že je něco špatně, když se u ní pokaždé, když s ním měla být sama, začaly projevovat pocity silné úzkosti. Lucie kvůli psychickým potížím následně rovněž přišla o mléko. První člověk, kterému se se svým problémem svěřila, byla její maminka, která správně pochopila, že její dcera pravděpodobně trpí poporodní depresí. Naštěstí Lucii velmi pomáhala právě rodina. Když nebyl její přítel a otec Tomáška doma, byli s ní její rodiče nebo nejlepší kamarádka. Lucie se svěřila, že jen díky nim komplikované první týdny nakonec zvládla.

Deprese po porodu není až tak výjimečná

Jak rychle poporodní deprese přišla, tak i odešla. Po dvou měsících z ničeho nic bylo po problému. Lucie je tak nyní tou šťastnou maminkou, kterou vždycky chtěla být a každý den se synkem si užívá, jak to jen jde. V závěru pak Lucie ještě jednou poděkovala za pomoc a pochopení, které se od jejího partnera a rodiny dostalo. S negativními psychickými pocity po porodu neboli s poporodním blues se podle statistik setkává až 80 % žen. U většiny z nich ale tento stav, za nějž je zodpovědný prudký pokles hladiny hormonů, samovolně odezní během několika málo dní. U zhruba 15 % žen ale tento stav přetrvá či se ještě prohloubí a výsledkem je stav, který se označuje jako poporodní deprese.

Zdroj: Instagram/lucie_kovandova

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT