Máte při menstruaci silné krvácení? Na vině může být i nevhodné spodní prádlo

Pro mnoho žen je menstruace noční můrou, zvláště, když jsou bolesti břicha nesnesitelné. Ovšem kromě nich je dokáže potrápit i silný tok krve, jenž dokáže narušit běžné každodenní činnosti některých žen. Připravili jsme pro vás seznam toho, co byste během prvních nejintenzivnějších dnů měli dělat.

Přemýšlejte o antikoncepci

Antikoncepce může s vaší periodou udělat doslova zázraky. Nejenom že se krvácení zmírní, ale také se zkrátí menstruační doba. Kdo trpí silnými bolestmi břicha a křečemi, po nasazení antikoncepce běžně ustoupí.

Ibuprofen v počátečních dnech krvácení zmírní

I léky, jako je ibuprofen, mohou snížit průtok krve během menstruace. Podle studie, která byla publikovaná v časopise Obstetrics and Gynecology se zjistilo, že kyselina mefenamová (což je protizánětlivé léčivo podobné ibuprofenu) může snížit tok krve až o 20 – 30 procent. Každopádně na toto téma si promluvte se svým gynekologem.

Pijte slanou rajčatovou šťávu

Při menstruaci žena ztratí velké množství krve, což se projevuje závratěmi a mdlobami. Podle amerického Centra pro výzkum menstruačního cyklu a ovulace (CEMCOR) je nejlepší, pokud žena tělu vrátí spoustu tekutin a solí – doporučuje se vypít pár sklenic rajčatové šťávy (zejména před fyzickou aktivitou).

Čtěte také: Krvácení po sexu. Je to normální, nebo byste měla navštívit gynekologa?

Doplňujte železo

Při větší ztrátě krve dochází také ke ztrátě potřebného železa. Proto se zaměřte i na svou stravu, která by na železo měla být bohatá – červené maso, fazole apod.

Noste správné spodní prádlo

Je jasné, že při silné menstruaci se žena vybaví tlustšími vložkami nebo objemnými tampony, které stejně musí, co chvíli, měnit. Možná to víte, možná ne, ale na trhu jsou k dostání kalhotky, které nahrazují vložky i tampony. Princip je v jejich nepropustném materiálu, který zároveň eliminuje zápach. Pokud nejste jejich příznivkyní, po čas menstruace noste bavlněné kalhotky, a krajková tanga či brazilky na týden odložte.

Nepřehlédněte: Laura (18): Mám malá prsa a nevím, co s tím.

Už jste některou z rad zkoušely? Nebo máte své vychytávky?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu