Marií je plný svět. Jen v České republice je to čtvrt milionu žen. Znáte ty nejznámější z nich?

Jméno Marie zní v různých jazycích různě, ale používá se po celém světě. Je oblíbené a jeho sláva sahá až do hluboké historie. My ho známe z reálného života i z nejoblíbenějších českých pohádek. Vyjmenovat všechny slavné Marie by vydalo na celou knihu. Proto jsme pro vás vybrali pár těch nejproslulejších. Jaké tedy jsou příběhy nejslavnějších Mařenek?

Panna Maria

Určitě nejslavnější Marií všech dob je matka Ježíše Krista. Znají ji v celém světě, je patronkou měst i celých států… Právě k ní se obracejí maminky, které čeká porod, ale i ty, které o dítě přišly. Útěchou a svatou postavou je pro všechny katolíky a pravoslavné, a také pro některé evangelíky. Jako matku slavného proroka je v úctě chovají i muslimové… když Ježíš umíral na kříži, svou matku svěřil do péče apoštola Jana. Marie je symbolem lásky, pomoci a milosrdenství.

Nešťastné královny

Jméno Marie najdeme často mezi panovnicemi. Asi všichni známe příběh Marie Stuartovny, královny francouzské a skotské, která byla na příkaz své konkurentky sťata. Známe pokrokovou rakouskou císařovnu Marii Terezii, která v už v 18. století uzákonila mnoho moderních změn, vládla 40 let i našim zemím a přivedla na svět neuvěřitelných 16 potomků, z toho 11 dcer. Šťastný osud bohužel nepotkal její dceru Marii Antoinettu, která byla v rámci Velké francouzské revoluce také popravena.

Marie herečky i držitelky Nobelovy ceny

Herečka a zpěvačka Marlene Dietrich se narodila jako Maria Magdalene, obě jména pak spojila v jedno. Kromě úžasné filmografie byla jednou z umělkyň, která vstoupila do Armády USA a v propůjčené hodnosti kapitánky působila hlavně jako tlumočnice z němčiny do angličtiny během 2. světové války. Jméno první držitelky Nobelovy ceny, geniální vědkyně, která bohužel zemřela na následky svých pokusů s radioaktivními prvky, Marie Curie-Sklodowské také nemusíme připomínat.

Den podle Marií

Den se známými českými Maruškami by vypadal asi následovně. Vařili byste podle kuchařky Marie Janků-Sandtnerové a k tomu by nám z rádia zpívala Marie Rottrová nebo Marie Fredriksson ze slavného dua Roxette. Pak byste se uvelebili u četby Frankensteina, který v roce 1818 napsala Mary Shelley nebo byste si místo toho mohli pustit nějaký starý film s Marií Glázrovou, třeba krásnou pohádku Byl jednou jeden král.

Jak už jsme řekli, pokračovat bychom mohli dál a dál. Místo české pohádky byste si mohli užít nějaký kousek s Meg Ryan (Mary Margaret Emily Anne Hyra) nebo komedii režírovanou Marií Poledňákovou. A ještě máme i tip na tanec, roztančit by vás určitě zvládla herečka Marie Doležalová, vítězka StarDance a skvělá Saša ze seriálu Comeback. A jak jinak zakončit den plný Marušek? Běžte si rychle umíchat skleničku drinku Bloody Mary!

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | Kolik dcer měla Marie Terezie?

Kolik dcer měla Marie Terezie?

zavřít reklamu