Mají druzí právo vás kritizovat?

Ve spokojeném vztahu toho člověk zvládne víc, než když je sám. Má k sobě „parťáka“, který mu kryje záda, inspiraci a podporu. A lásku. Už jen to, že je člověk spokojený, mu dodává mnohem více energie a životní radosti. Bohužel ne každý vztah je šťastný delší dobu. Někdy se i velmi rychle zvrtne v přehnané kritizování, případně dojde k boji o moc.

Ideální vztah

Říká se, že ideální vztah neexistuje. To asi ano, ale když se zaměříte na to opravdu důležité, v kvalitním vztahu se partneři navzájem podporují a dodávají si síly a odvahy. Roste sebevědomí obou partnerů a mnohdy se jeden nebo oba dva pustí do věcí, ke kterým sami dlouho a těžko sbírali odvahu.

Bohužel se často objevují jedinci, většinou muži, kteří si kritizováním, poučováním a kontrolou druhých dodávají sebevědomí a pocit vítězství. Bývá těžké je odhalit v době, kdy jste zamilovaní, umějí být okouzlující a vypadají jako skutečně skvělí partneři. Jenže časem se dočkáte, namísto upřímně sdílených připomínek a pomoci, shazování, urážek, jízlivostí a jiných projevů chování, které vás mají srazit na kolena.

Milena (28) a Ivana (29)

Také Ivana má zkušenost s takovým typem chování, kdy viděla, jak se ke kamarádce Mileně začal chovat její přítel Juraj. Když je spolu poprvé viděla, zdál se jí skvělý a krásně jim to spolu slušelo. Juraj měl vypracovanou postavu, kouzelný úsměv a elegantní oblečení. Milena byla z nového přítele nadšená a to, co o něm vyprávěla, znělo jako z pohádky. O všem prý spolu mohou mluvit, sex je naprosto skvělý a jeden druhého se nemohou dostatečně nabažit.

Milena najednou začala všechen volný čas věnovat Jurovi a ani občasné posezení s kamarádkou ji nelákalo. Ivana to chápala, kamarádka je prostě zamilovaná, a to opravdu hodně. A bylo to evidentně oboustranné. Zpočátku.

Nespustil ji z očí

Juraj kolem své vyvolené pořád běhal, nespouštěl ji z očí a dělal, co jí na očích viděl. Časem jí dokonce v restauraci vybíral a objednával jídlo. „Ať je maso pěkně propečené, a ano, musí být drůbeží, ať je to dietnější.“ sekýroval často číšníky. A Mileně to lichotilo. Ivana byla sice trochu překvapená, ale pokud jim to tak vyhovuje… není to její věc. Netušila, že horší věci teprve přijdou. Za pár dní se u ní Milena objevila, celá uplakaná, že prý se s Jurou pohádali. Kvůli tomu, že koupila příliš kalorické jídlo…

Ivana už si začala říkat, že s Jurou asi nebude úplně všechno v pořádku, koneckonců taková scéna jen kvůli jídlu? Milena si dělala hrozné výčitky, bála se, že od sebe Juru odežene, od hádky s ní komunikoval jen nuceně. „Ale já vím, co s tím,“ povídala Milena Ivaně, „vím, jak to můžu zlepšit.“ Juraj byl velký sportovec a Milena se rozhodla začít s ním do fitka chodit pravidelně. A skutečně, Jura byl nadšen a jako motivační dárek jí dal váhu od výživového poradce, která měří také tělesný tuk.

Ivana se smála

Ivana nikdy dřív neslyšela Milenu stěžovat si na vlastní postavu, a tak se tomu dárku zasmála. Milenu to rozhodilo, a Ivaně došlo, že to není vtip, že to Milena myslí vážně a z dárku je upřímně nadšená. Teď byla zase zaskočená Ivana. Všimla si, že Jura mluví Mileně vlastně do všeho, co dělá. Milena ale své kamarádky ujišťovala, že se jedná i o její nápady, že i ona sama chce o sebe dbát a je moc ráda, že ji v tom Juraj podporuje.

Ivana si nemohla nevšimnout, že sport, štíhlejší postava, diety a fitko nejsou novými koníčky Mileny, ale že to tak chce Jura. A Milena si nestěžovala, jen se podvolila. Jednou si po výletě všichni zašli na pivo, ale Juraj jen zavrtěl hlavou: „Blázníš? Copak si můžeš takovou kalorickou bombu dovolit?“ Milena si dala vodu a kamarádce vysvětlila, že to s ní Jura přece myslí dobře. „Ty jsi si dneska vzala kalhoty, které ti dělají ještě tlustší boky? No… to je odvážné,“ konstatoval Jura po chvilce.

Co se to vlastně děje?

Ivana jen zalapala po dechu. Milena byla štíhlá, mladá a pěkná. Jaké „ještě tlustší boky“? Ale Milena na to nic neřekla a svému drahému jen vlepila pusu. Ivana už se na to nemohla dívat, jak moc je to pro její kamarádku ponižující! S tím chlapem opravdu není něco v pořádku!

Ivana měla pravdu, velmi často se lidé s nízkým sebevědomím projevují tak, že snižují a kritizují ty ostatní, obvykle svého partnera. Pak se cítí dobře, najednou mají navrch a cítí se jako vítězové. Jde o takzvaný toxický vztah, tedy vztah škodlivý, a jedinou možností je vztah rychle opustit a začít pracovat na svém vlastním sebevědomí, pracovat na svých silných i slabých stránkách, není od věci zajít k odborníkovi.

Odborníci radí

Od narcistů rychle pryč!

Někteří partneři jsou vysloveně nebezpeční pro psychické zdraví. Většinou jde o narcistické osobnosti, kteří sebevědomí získávají tak, že k sobě nejprve druhé připoutají, ale pak je deptají a ponižují. Umějí skvěle zapůsobit na začátku vztahu, zdají se být ideálními partnery, pak se ale najednou všechno změní. „Oběť“ najednou všechno dělá špatně, na světlo se stále vytahují její slabé stránky, obvykle se kritika zaměřuje na vnější vzhled.

Vytyčte hranice

Narcistický partner střídá chování: kritika – odtažení se – přiblížení se – a další kritika. Tento začarovaný kruh se stále opakuje, vyvolává napětí až deprese, ale hlavně vám ruinuje sebevědomí. Jestliže situace není tak vážná, aby byl nutný rozchod, musíte se zaměřit na svou vlastní cestu, na své zájmy a přátele, dělat pro sebe jen to nejlepší a jedovaté či zesměšňující poznámky si od začátku nepřipouštět. Jen tak se vám může podařit navázat opravdový vztah s uvedeným typem člověka.

Statistiky hovoří jasně. Až 40 % žen zažilo psychické deptání a týrání. A ačkoli se to zdát nemusí, situace je velmi vážná!

Pokud jste v podobném vztahu, a i když svého partnera stále milujete, bude nutné vztah ukončit nebo vás úplně zničí. Mnoho žen, bohužel, končí hospitalizováno na psychiatrických odděleních.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu