Lia Kees – Restart

Jaké se vám s tímto slovem pojí asociace? První, co napadne mě, je většinou červené tlačítko na elektronickém zařízení, jež nám umožňuje znovu „nahodit“ systém. Tlačítko, které zmáčkneme v případě, kdy se vyskytla chyba, kterou nemůžeme nijak jinak odstranit. Počítač, telefon či televize se „zaseknou“, a tak je prostě „restartujeme“. Většinou sice dojde k vymazání předchozího nastavení, přístroj poté však opět běží jako nový a my máme možnost navolit si nové programy, funkce a tak podobně.

Takového „restartu“ se leckdy můžeme dočkat i v našich životech. Bohužel tomu však většina z nás nejde naproti, což považuji za zásadní chybu. Někdy jednoduše přijde chvíle, kdy máme pocit, že se nám náš život tak nějak hroutí. Ať už jde o rozpad vztahu, odchod přátel z našeho života, kariérní neúspěch či nečekanou změnu podnikatelských plánů a podobně.

Někteří v panické hrůze zaujmou roli opraváře světa a jednoduše začnou věci, lidi a situace měnit a napravovat silou. Snaží se bývalého/bývalou uhnat, přátele přesvědčit o svých kvalitách, šéfovi přespříliš podlézají atp., což ve finále vždy vede k úplnému opaku toho, jaký byl původní záměr. Nevnímají tyto situace jako popud k právě zmiňovanému restartu, tedy smazání starých programů a nastavení nových.

Nepřehlédněte: Lia Kees: Jak překonat svůj strach.

Začátek toho mého přišel s odchodem z dlouhodobého vztahu. Vztah skončil, přátelé – nejlepší kamarádky a pár známých, na něž jsem již poslední roky spoléhala, mi však zůstali. Tedy nejdříve. Pár měsíců po rozchodu však odešli i oni. Shodou událostí a chyb na obou stranách jsme se jednoduše odloučili. Ještě před několika lety bych cítila potřebu mít nad takovou situací kontrolu – snažila bych se o nápravu vztahů, očištění svého jména. Nyní to nechávám plynout, neb jsem pochopila, že některé situace a zejména lidi, jež v nich hrají roli, nemůžeme mít pod kontrolou. Občas je lepší nechat věci jít si vlastní cestou, vývoj situace sledovat s odstupem, bez přílišného stresu a bez panické hrůzy z výsledku. Životu se musíme naučit důvěřovat.

Odchodem jistých lidí z vašeho života, změnou situace či vámi idealizovaných plánů vám život dává najevo, že je možná čas na větší změnu, čas na růst?

Kouzlo celého bytí spočívá v tom, že k našim cílům někdy vede zcela jiná cesta, než jakou jsme původně plánovali, a naši průvodci po ní se mohou v jejím průběhu měnit. Proto nelpěte na lidech, vztazích ani situacích. Pokud se něco mění, hroutí či odchází, nechte to, nesnažte se tomu křečovitě bránit. Není to o pasivitě, o zaujmutí nečinné pozice, je to o důvěře. O důvěře, že s odchodem přijde i příchod něčeho nového, většinou lepšího. Kontrola, obzvláště v mezilidských vztazích, značí jediné – nedůvěru. A emoce z nedůvěry vycházející blokují správný tok energie, který věci uvádí do pohybu. Ve vztahu k životu je to podobné – nesnažte se vše „kontrolovat“. Jednoduše více důvěřujte.

Čas utopený ve sledování televizních seriálů, v sociálních sítích, večírcích, alkoholu či klábosení s kamarádkami raději vyměňte za plnění závazků, jež jste si daly samy sobě. Pokud momentálně žádné nemáte, je na čase si je vytvořit.

Máte-li tedy pocit, že vám život naznačuje, že byste si měly dát takový „restart“, nebraňte se mu. Naopak mu běžte naproti! Čekají vás pak totiž samé lepší věci!

Autorský text | foto: archiv Lia Kees

Autor: Lia Kees
zavřít reklamu