Kateřina (48): Každý po mně chtěl znát recept na dokonalé manželství. A jak byli nakonec překvapení

Říká se, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. Přesně tohle definovalo moje manželství, které trvalo dlouhých sedmadvacet let. Pod pokličkou jsme si střežili s manželem tajemství – a každý chtěl znát náš recept. Když se pak dozvěděli pravdu, sedli si z toho na zadek.

Jak to děláte?

Každý se mě léta ptal, jak to s manželem děláme, že nám to pořád tak skvěle klape. Zatímco moje kamarádky se postupně téměř všechny stávaly svobodnými matkami, měly za sebou klidně i dva nebo tři rozvody, já jsem se svým mužem byla od osmnácti let. Měli jsme tři děti a pořád jsme vypadali jako čerstvě zamilovaní. Já jsem jim vždycky jen odpověděla, že na to asi máme tajný recept, že je všechno o vzájemné důvěře a toleranci, a že je o vztah potřeba pečovat. Tyhle bláboly jsem ale vyčetla v ženských časopisech, ve skutečnosti jsem doma trpěla a svého muže jsem nenáviděla.

Tyran a vyděrač

Manžel měl milenky – o tom jsem věděla. A když jsme byli sami doma, byl na mě hrubý a nešel ani pro ránu daleko. Mnohdy mě doma zavíral a nechtěl mě nikam pustit, musela jsem dělat, co chtěl, a já to trpěla. Nejen kvůli dětem, ale i kvůli společným dluhům, podnikání a majetku. Společně jsme sice něco vybudovali, ale nikdo nevěděl, že kdybychom šli od sebe, zruinuje nás to – a já chtěla chránit hlavně děti. Ani jsem neměla sílu bojovat, začala jsem si zvykat, a tak jsem na veřejnosti předstírala to, co po mě manžel chtěl.

Děti to neví dodnes

Naše děti dodnes neví, že jsme se vlastně nenáviděli a všechno před nimi jen hráli, nechtěla jsem, aby to vnímali. Všechny naše děti byly hrozně akční a měly své koníčky, často byly na soustředěních nebo jezdily k babičce. Když pak byly doma, dalo se předstírat, že jsme ideální rodina jako vystřižená z učebnice o rodinné výchově. Díky tomu ale měly vlastně fajn dětství a nic jim nechybělo.

K rozvodu u nás došlo poté, co manželova mladá milenka otěhotněla. Byla to dcera jeho obchodního partnera – a když se doma tátovi svěřila, nastalo peklo. Jak pro koho, protože mě to z toho pekla vlastně dostalo ven. Už jsem nemusela nic předstírat. V té době dvě z našich dětí studovaly v zahraničí a nejstarší syn už měl svou rodinu na Slovensku. Co se dělo u nás, to nevěděly a myslí si, že jsme se rozhodli rozvést, protože vyprchala láska a snaha udržet teplo rodinného krbu, když vylétly z hnízda.

Jak jsi to mohla vydržet?

Rychle se rozšířil příběh o nemanželském dítěti a krachu podnikání mého muže, sice se některé soudní tahanice o peníze táhnou dodnes, ale jsme již rozvedení a já nemusím snášet jeho nálady a tyranii. Ulevilo se mi, a když za mnou přišly moje kamarádky a poslechly si celý příběh o tom, jak moc šťastné bylo roky mé manželství. Sedly si z toho na zadek.

Recept na šťastné manželství by u mě už nikdo nehledal.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu