Jen je nechte, ať to zkusí aneb jak připravovat své děti na život již od malička.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si náš web na hlavní stránku seznam.cz

V dnešní době mají rodiče až nepřiměřenou tendenci chránit své děti. Chtějí, aby měly co nejkrásnější dětství a život celkově. Jenže život není vždy zalitý sluncem, a když dítě zažije nějakou nepříjemnou situaci, není to na škodu. Naopak. Už malé děti se tímto způsobem mohou připravit na nepřízeň osudu, utužují se a učí se zátěžové situace zvládat.


Malé děti a „laciné“ strategie

Pokud se na toto téma bavíte s psychology, jasně vám vysvětlí, jak to se světě malých dětí chodí. „Laciné“ strategie typu – dám ti autíčko a ty se se mnou budeš kamarádit – totiž v dětské skupině opravdu fungují. Ostatně výměnné strategie používáme i v dospělosti, často maskovaně a kultivovaně. Jenže děti jsou přímočaré a situace mezi vrstevníky si umí vyřešit samy.

Je dobré, když se s dítětem bavíte o tom, co na pískovišti zažilo a jaké nepříjemné situace tam pro něj případně nastaly. Jestliže dítě zažije situaci, kdy se s ním ostatní nechtějí bavit, je to pro něj zkušenost velmi nepříjemná, ale přínosná. Jako rodič se ptejte, proč se to stalo – dítě se tak naučí podívat se na sebe jinýma očima, zapřemýšlí, jak se samo chovalo a zda něco neudělalo špatně. Děti větší, v předškolním věku, už dokáží zpytovat svědomí a trápit se určitými situacemi.

Neduste je láskou

Že své děti musíme chránit, to máme „natvrdo“ zapsáno v genech. Právě proto rodiče vstupují do děje mezi dětmi a pomáhají svému dítěti řešit trable – například, když vidí, jak do dítěte někdo strká nebo mu bere hračku. U většiny rodičů je péče o dítě něco, co se nemusejí učit. Ale ouha, právě tento přirozený proces se rodiče musí naučit programově tlumit. Dítě totiž potřebuje nejen péči a lásku, ale také dostatek volnosti, aby se mohlo vyvíjet jako samostatná jednotka.

Potřeba růst a rozvíjet se

Rodiče své ochranné potřeby často nejsou schopni tlumit, a tak své děti doslova dusí láskou. Jenže nadmíra péče a ochrany připravuje dítě o možnost pro samostatný rozvoj a reálné zkušenosti. Dítě se potřebuje ušpinit, protože tak se posiluje jeho imunitní systém. A stejně tak si potřebuje občas rozbít koleno, spálit se nebo se přetahovat s kamarádem o hračku. Tímto způsobem si vytváří „psychický imunitní systém“ a stává se odolnějším vůči náročnějším situacím, které v životě přicházejí.

Maximálně důležité je, aby rodič byl vždy na blízku, poskytl dítěti emoční podporu a případně radu, jak co udělat příště. Do děje by ale rodiče měli vstupovat jen tehdy, pokud dítěti skutečně hrozí nebezpečí nebo když samo o pomoc požádá. Poskytováním přílišné péče můžete ze svého dítěte vychovat jedince, který měl sice krásné dětství, ale je křehký, nesamostatný a úzkostný.

Rodičů – ochranářů – podle statistik skutečně přibývá. Jedním důvodem je, že se svým dětem snaží vrátit to, co chybělo v dětství jim, ať už se jedná o věci hmotné či citové, druhým důvodem je větší komplikovanost současného světa a větší množství rizik. Internet, sociální sítě ani informace, kterým je dítě vystaveno ze všech stran, tomu rozhodně nepřidávají.

Autor: Katka P.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si náš web na hlavní stránku seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.