Je vaše dítě připraveno na mobilní telefon?

V dnešní době mobilní telefon používá čím dál více mladších dětí. Zajímá vás, jestli i vy už můžete svému dítěti svěřit do rukou chytrý telefon?

Mnoho rodičů uvádí jako hlavní důvod, proč svému dítěti pořídili telefon, bezpečnost. Chtějí být v s dítětem v neustálém kontaktu. Také mu chtějí dát jistotu, že jsou tu pro něj, kdykoliv to dítě potřebuje. To platí zejména v případě, že je vaše dítě po škole samo doma nebo ho nikdo ze školy nevyzvedává, uvádí Barbara Greenbergová, klinická psycholožka ve Fairfield County.

Uvědomte si rizika

Pokud má vaše dítě smartphone, má přístup k webům, které mohou být nevhodné. Může vidět obsah, který je násilný a může souviset se smrtí nebo sexem. „Spousta dětí má v mysli fantazii o věcech, kterým nerozumí,“ říká Greenbergová.

„Je zde také otázka deprivace spánku“, říká Greenberg. „Děti s chytrými telefony jsou v pokušení zůstat vzhůru pozdě do noci, hrají hry nebo si posílají textovky s přáteli. Mobilní telefony také představují riziko kyberšikany. S mobilními telefony a sociálními sítěmi není nikdo v bezpečí. A nemluvě o tom, že děti s mobilním telefonem se mohou sociálně izolovat – „Příliš mnoho zpráv a sociálních médií znamená méně času s přáteli.“ uvádí Greenbergová.

Kdy je ten správný čas?

Dítě je na mobilní telefon připraveno tehdy, když si s vámi může sednout a společně s vámi dokáže vytvořit jakési pokyny pro jeho používání. Pokud nejsou ochotni vytvořit tento seznam, nejsou připraveni. Většina dětí to zvládne kolem 12 roku. Nenechte se zmást okolím, dejte na svůj instinkt. Pouze vy víte, zda má vaše dítě dobrý úsudek a dobře se rozhoduje. Pokud je malé nebo má sklon činit špatná rozhodnutí, není připraveno.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, snažte se co nejvíce eliminovat možná nebezpečí, která v telefonu číhají na děti. Mějte na paměti všechna jejich hesla, omezte dobu používání, zamezte přístup na určité stránky a pravidelně a často telefon kontrolujte.

Autor: Lenka Svobodová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu