Jaký vliv na vaše tělo mají vysoké teploty?

Léto je v plném proudu a vyšší teploty jsou na denním pořádku. Jenže právě ty často způsobují zdravotní potíže, které se nevyhýbají většině z nás. O jaké zdravotní komplikace jde a jak na ně reagovat? Pojďme se s nimi seznámit.

Pocení

Tělo má svůj přirozený chladicí systém, který funguje na základě pocení. Pot se přes pokožku dostane na povrch, kde se odpaří, čímž se tělo ochlazuje. Pokud se ale celý proces neuskutečňuje rychle, začnete pociťovat únavu.

Odsávání tepla

Při opravdu vysokých teplotách se stává, že se tělo nemůže dostatečně ochladit, a tak se z něj začne vylučovat mnoho potu a soli. Vy zblednete a vaše tělesná teplota přesáhne přes 38 stupňů Celsia. Budete unavení, slabí, projeví se nevolnost a bolest hlavy. Abyste se z tohoto stavu rychle dostali, vyhledejte chladné a zastíněné místo, kde si můžete lehnout a pořádně se napít (ideálně něčeho, co obsahuje cukr a sůl). Pokud tento stav budete ignorovat, dostanete úpal a můžete skončit na pohotovosti.

Úpal

Při úpalu, který si lehce přivodíte na přímém slunci, se vám teplota může vyšplhat až na 40 stupňů. Pokožka je horká a suchá, člověk se cítí zmatený, má rychlý puls, je mu nevolno a bolí ho hlava. V tomto stavu byste okamžitě měli navštívit lékaře, protože lehce můžete upadnout do kómatu nebo mít záchvat. Mezitím najděte chladné místo, snažte se pít a studený obklad vložte do podpaží a pod kolena.

Dehydratace

Jak jsme již zmiňovali v předešlých bodech, vlivem horka se naše tělo začne potit. Jenomže s potem odchází i potřebné minerály jako je sodík a draslík. Jejich nedostatek poznáte tak, že začnete žíznit, toaletu téměř nenavštívíte a jazyk a ústa jsou suché. U někoho se projevují také závratě a zmatenost. I tady platí to, že byste měli vyhledat chladné místo a napít se vody obsahující sůl a cukr.

Potničky

Jistě se vám už stalo, že když se zapotíte, objeví se vám na těle malé červené pupínky neboli potničky. Jejich příčinou jsou ucpané potní žlázy a nejčastěji se vyskytují v podpaží, rozkroku, na krku, loktech a pod prsy. Proto volte spíše oblečení lehké a savé, ideální materiál je bavlna.

Čtěte také: Kolik vody byste měli denně vypít? Dodržujete tuto normu?

Úžeh

Pokud se slunci vystavujete příliš dlouho, hrozí, že se spálíte. Pokožka je červená, svědivá a bolavá. Při vážnějším spálení sluncem se mohou objevit i malé puchýřky doprovázené bolestí hlavy, horečkou a nevolností. Pijte hodně tekutin a postižená místa zklidněte buď vlhkým obkladem nebo krémem, jenž obsahuje výtažky z aloe vera a panthenol.

Vysoké teploty dokážou s člověkem pořádně zamávat, mdloby, otoky na nohou a nízký krevní tlak nejsou nic neobvyklého. Těmto stavům se ale vyvarujte, noste kvalitní oděv, nezapomínejte na pokrývku hlavy a očí, opalovací krém s vysokým UV faktorem a láhev s vodou.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu