Jak správně přecházet klepům, drbům a pomluvám?

Každý z nás se občas rád dozví nějakou tu zajímavost. V bulváru bodují již tradičně celebrity a všelijaké pikantní informace o jejich životech na téma: „kdo s kým a kde“, v běžném životě nás často zaujme třeba i to, jaký „drb“ se povídá o našich nadřízených v práci nebo sousedech.

Lidé jsou zkrátka od přírody zvědaví a nejrůznější „zaručené informace“ rádi vyhledávají. Baví se tím. Jenže, co když se jednoho krásného dne stanou terčem klepů a pomluv i oni samotní? A co když věci, které se o nich povídají, nejsou vůbec pravdivé anebo silně zkreslené? V takových případech už jde veškerá legrace obvykle stranou. Přesto, nejlepším způsobem, jak podobným událostem spolehlivě předcházet je, nepomlouvat. Nepomlouvejme a nebudeme pomlouvaní. Jak na to? Zde je několik snadných typů:  

Důležité je, nemstít se

„Oko za oko“, říká se. Přesto není nikdy dobrý nápad, bránit se proti pomluvám pomluvou. Zuřivé vyhledávání původce drbů a následné oplácení mu „stejnou mincí“, je pouze cestou, jak, beztak už hodně dramatickou situaci, ještě více zhoršit. Krom toho, schopnost nesnižovat se na úroveň člověka, který si řeší osobní problémy skrze klepy, je už sama o sobě prvním krokem, jak být nad věcí a zachovávat si zdravý nadhled.    

Pravda je nejdůležitější

Nejjednodušší a nejspolehlivější cestou, jak klepům předcházet je, mluvit za všech okolností pravdu. Když už se stanete terčem něčích klepů, pak je žádoucí i schopnost, umět se k nim adekvátně postavit a sdělit svůj názor. Není totiž důležité, jestli pomluva pomluvou je, anebo jde pouze o nechtěný omyl, jako fakt, kdo a proč zaslechnuté informaci věří, protože se vždycky najde někdo, kdo rád uvěří. Klíčem k úspěchu je proto důvěra vašeho okolí. Máte-li jí, pak vás už nikdy nemůže žádná pomluva či omyl ohrozit

Obklopujte se vždy jen přáteli

Pokud se budete v životě snažit obklopovat jen skutečnými přáteli, je to také jedna z nejlepších cest, jak se klepům nejen spolehlivě vyhýbat, ale současně jim nedat ani možnost vzniku. Praví přátelé jsou navíc lidé, kteří budou stát vždy po vašem boku, podpoří vás, a budou se vám snažit pomáhat třeba i tehdy, když se ocitnete v těžkých situacích.

Sabina (25): Láska ke koním mého přítele zabila.

Buďte odvážní

Odhalit původce drbu, nebývá snadné. Přesto, pokud skutečně zjistíte, kdo je „autorem konkrétního klepu“, nebojte se ho v klidu konfrontovat. Na rovinu se dotyčného zeptejte, jaký měl ke svému postoji důvod. Promluvte si. Jedině tak se lze dobrat pravdy, protože řada drbů a klepů nemusí mít ve skutečnosti vůbec negativní základ. Může totiž jít pouze o výsledek nedorozumění, které lze snadno srovnat omluvou anebo uvedením pravdy na správnou míru.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT