Jak si vyrobit domácí svíčky? Podívejte se – je to jednoduché

Kdo má rád vůni svého domova nebo bytu, který je provoněn krásnou svíčkou? Dodávají teplo a světlo do každého prostoru a celkově působí váš domov útulněji. Svíčky však nehoří věčně a mohou být i dost drahé. Ale velkou výhodou je, že si je můžete sami snadno vyrobit. Bude vám k tomu stačit jen pár věcí a při výrobě se skvěle zabavíte.

Základem pro výrobu jsou tři věci

Dalším bonusem tvorby vlastních svíček je, že budete vědět, z čeho se skládají. Pokud jste citliví na vůni, můžete ji vynechat, nicméně takové aroma vanilky krásně provoní celý domov. Takové esence na výrobu svíček se dají kopit v běžné drogerii. Ačkoli existuje mnoho různých typů svíček, všechny obsahují tři hlavní složky:

  • Vosk
  • Knot
  • Nádobu

Kromě výše uvedených věcí budete také na výrobu potřebovat vůni a barvu a starý hrnec. Předtím, než se ponoříte do výroby svíček, seznamte se se základy bezpečnosti při výrobě svíček, i při jejich používání. Vždy stojí za zmínku, že byste nikdy neměli nechat zapálenou svíčku bez dozoru. Než začnete, přečtěte si úplné pokyny pro výrobu domácích svíček. Až budete připraveni začít, připravte si místo, kde budete dělat svíčku. Zakryjte povrch novinami, abyste zbytečně neničili nábytek a pusťte se do toho. Přizvat můžete i děti, ale opatrnost je zde na místě. Nicméně oni mají fantazii a mohou vám tak poradit, jaké barvy máte smíchat.

Roztavit vosk dokáže každý

Jakmile máte připravené místo, budete muset najít vosk, který je vhodný pro typ svíčky, kterou chcete udělat, a knot, vhodný pro vosk, který jste vybrali. Mějte na paměti, že některé knoty nespalují tolik, aby roztavily některé typy vosku. Budete také muset vybrat správnou formu nebo nádobu. Pak budete potřebovat zdroj tepla, jako je varná deska nebo elektrický sporák na roztavení vosku. Dále budete potřebovat starý hrnec na roztavení. Na výrobu jsou vhodné voskové vločky, které se snadněji roztaví.

Na nové svíčky také můžete použít staré skleničky z vyhořelých svíček. Pokud chcete, přidejte do roztaveného vosku svou barvu a vůni. Po roztavení vosku, opatrně nalijte horký vosk do nádoby. Použijte špejle nebo tyčinky, aby se knot udržel na místě. Nechte vosk úplně vychladnout a pak už jen stačí počkat na vhodnou chvíli, kdy svíčku zapálit.

Nebojte se experimentovat

Když se naučíte základní postup, můžete i zde experimentovat. Zkuste vyrábět svíčky, které mají určitý tvar, můžete míchat barvy tak, že vám na stole bude stát krásná duhová svíčka. To, jakou zvolíte vůni, je už na vás. Pamatujte však na to, že i svíčky z obchodu se vyrábějí úplně stejně. Vy se tímto zaměstnáte, a ještě budete moci experimentovat. Vyrobte si své svíčky a kouzlete s barvami a vůněmi, uvidíte, že vás to začne bavit a už nikdy nebudete utrácet za předražené vonné svíčky.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu