Jak rozpoznat dominantní oko? Oční dominance a kontaktní čočky

Dnes se budeme zabývat dominancí očí. Není tak zcela známe, že oční dominance není jen jedna, ale jejich více a také to, jak je případně zjistit. Proč je důležité určit oční dominanci a také v čem nám toto zjištění pomůže.

Jaké jsou typy oční dominance?

Jako první odhalil oční dominanci lékař G. M. Humphrey, který zjistil, že lidské oči mají funkční nesouměrnost. Za takového předpokladu má oční dominanci každý člověk. U každého je však jiná intenzita, se kterou se dominance prosazuje u binokulárního vidění.

Není pravidlem, že dominantní oko má vždy lepší ostrost. Ostrost dominantního oka však nesmí být zásadně horší než u nedominantního oka. V případě, že je zraková ostrost u obou očí srovnatelná, pak je při použití vhodných zkoušek dominance prokazatelná.

Určení oční dominance je důležité především při volbě vhodné korekci zraku. V praxi existují tři typy oční dominance.

  • senzorická – senzorická dominance se vyznačuje tím, že jedno oko má přednost před tím druhým, případně druhé oko jednoduše utlumí. Zásadním faktorem může být vzdálenost či ostrost viděného obrazu při náhradním vidění. Jedním z případů senzorické dominance je například při pohledu do mikroskopu nebo hledáčku fotoaparátu, v tomto případě upřednostníme jedno oko před druhým. Senzorický dominantním okem se díváme a druhé velmi často zavíráme. Jedná se tedy o zaměřovací oko.
  • okulomotorická – při binokulárním vidění se u okulomotorické dominance projevuje lepší fixace vidění u jednoho oka. U této oční dominance se provádí testy MKH s fixační značkou.
  • směrová – nejvyužívanějším typem dominance oka je směrová dominance . V tomto případě se zjišťuje směrovost při binokulárního vidění, tedy zjišťujeme, se kterým okem se zaměřujeme na daný předmět. Takové oko poté označujeme jako řídící.

Tyto tři dominance se nemusí vždy objevit na stejném oku. To znamená, že jedno oko by mělo všechny tři typy dominance najednou. Pak je tedy možné, že levé oko může mít dominanci senzorickou, ale pravé směrovou.

Oční dominance a kontaktní čočky

Určení dominantního oka je velmi důležité, aby došlo k vhodné korekci a určení správného typu kontaktních čoček. Optometrista v takovém případě volí metodu monovision. Dominantní oko se koriguje do dálky, naopak nedominantní oko do blízka. Tato metoda však nemusí vyhovovat všem pacientům. Jedná se o sbíhání různých obrazů na sítnici, pacient si na tuto metodu aplikace musí zvykat. Velmi často se jedná o cca 14denní období, které je nazýváno adaptačním obdobím. Ale u každého pacienta se může lišit v řádu dnech. V tomto období je důležité, aby se pacient vyvaroval aktivit, u kterých je potřeba prostorového vidění, hlavní je neřídit motorová vozidla.

Kontaktní čočky Biofinity vhodné multifokální čočky při korekci presbyopie

Pacienti, kteří jsou ve věku 40 až 45 let, dříve či později ztratí schopnost zaostřit na blízké předměty. Tato vada se projevuje především při zhoršené viditelnosti. Presbyiopie postupně postihuje všechny pacienty.

Aby došlo ke správné korekci této vady, je důležité zvolit správný typ kontaktních čoček. Skvělou variantou Biofinity Multifocal jsou progresivní čočky od společnosti CooperVision. Ty jsou vyráběny Balanced Progressive™ technologií. Díky té uvidíte předměty zřetelně na blizko, na dálku i střední vzdálenosti. Při nošení čoček Biofinity získáte maximální pohodlí. Tyto čočky můžete nosit nepřetržitě po dobu 30 dní a 29 nocí. Kontaktní čočky Biofinity Multifocal poskytují vašim očím maximální množství kyslíku díky technologii Aquaform®. Čočky jsou přirozeně smáčivé, která zůstává stejná po celou dobu jejich nošení.

Jestliže jste ve věku, kdy se presbyopie projevuje, nemusíte hned nosit dioptrické brýle. Začněte používat kvalitní multifokální čočky Biofinity, které vám nabídnou celou řadu výhod a skvělé pohodlí.

Autor: redakce SpokojeneZeny.cz
zavřít reklamu