Děti si vytvářejí nejkrásnější vzpomínky na celý život. Pojďme v tom pokračovat i v dospělosti.

Vstanete, nadechnete se a cítíte, že léto je tady. Vzduch létem voní. A přináší zážitky z dávné minulosti, které vyvolají příjemné emoce. Tedy většinou. Pokud jste měly „normální“ a šťastné dětství, pravděpodobně právě vzpomínky na prožitá dobrodružství během letních prázdnin, se vám s létem vybaví.

Jak je to se vzpomínkami?

Je to poměrně zapeklitá věc. Z odborných pramenů můžeme vyčíst, že je to vlastně vybavený, ale nepříliš přesný paměťový vtisk, který oživuje minulý zážitek. Zážitek můžeme definovat jako nějakou událost, kterou člověk ve svém životě prodělal (zažil) a kterou si pamatuje dlouhou dobu právě proto, že je spojena s některou významnou emocí. Vzpomínky nás vracejí do minulosti, a to i v současné době, kdy je všude plno pobídek, jak je důležité žít přítomným okamžikem. Jenže třeba v rodině je krásné společně si zavzpomínat třeba na dovolenou u moře a společně si prožít příjemné emoce, společně se zasmát a podobně. Funguje to totiž tak, že na nepříjemné věci si většina lidí příliš často nevzpomene a budete-li v rodině sdílet nějaký minulý zážitek, pravděpodobně to nebude o tom, jak se rodiče pohádali nebo dítko dostalo na zadek.

Radost z obyčejnosti

Výzkumy potvrdily, že všední drobnosti týkající se našeho života v minulosti nám dělají až nečekanou radost. Většinou nás přitom nenapadne, abychom si obyčejné každodenní momenty pamatovali, protože si myslíme, že za to nestojí. Ale když se s nimi po letech setkáme, máme velkou radost., kterou bychom ani nečekali. Třeba když najdeme starý deníček, fotky, nebo si vzpomeneme na vtip, který vyprávěl soused, co už se dávno odstěhoval.

Důležité je vytvářet nové společné zážitky

Časem vzpomínky blednou. A také nejde vzpomínat stále na to samé. Blízké vztahy je potřeba kultivovat a vzpomínky vytvářet nové. Právě pro radost z obyčejnosti může jít i o zavedení rituálů, třeba že každý rok vyrazíte alespoň na pár dní někam, kde vám bylo společně dobře. Podíváte se, jak se dané místo mění a vytvoříte si na něj další a další vzpomínky, kterými budete bavit sebe i okolí.

Nebo si stanovte, že dvakrát do roka vyrazíte s celou rodinou třeba na oslavy konce zimy a na vítání léta. Každý rok můžete vyrazit na Matějskou pouť. Ale nemusí to být rituály stále stejné, můžete pokaždé vyrazit někam jinam, ale musíte vyrazit! Zjistíte, že nové zážitky, byť se stále stejnými lidmi, se tvoří docela lehce. Posiluje se tak důvěra a společná radost.

Emocemi nabité společné zážitky jsou to, co se v životě počítá. Zážitky očištěné od sentimentu a patosu, vzpomínky na chvíle, kdy jste žili naplno s lidmi, které milujete.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT