Co rozhoduje při výběru postelového roštu? Je lepší lamelový či laťkový

Aby se vám ve vaší nové posteli pohodlně spalo, měli byste pečlivě vybírat nejen rám postele, matraci, ale také rošt. Nevhodný výběr roštu vás totiž může o kvalitní spánek snadno připravit. Kvalitně zvolený rošt vám přitom může vydržet třeba i celý život.

Základní typy

Při výběru roštů máte na výběr ze tří základních typů roštů, a to laťových, lamelových a talířkových.

Laťové rošty

Tyto rošty jsou zpravidla vyrobeny ze dřeva a jejich lamely jsou pevně usazeny do rámu. Nijak nepruží a hodí se například pro děti či pro osoby vážící do 60 kg. Jejich výhodou je nízká cena, prodyšnost, nevýhodou je menší odpružení, nižší nosnost a nevhodnost pro nízké matrace.

Lamelové rošty

Tyto rošty patří mezi nejčastěji prodávané a základem jsou pružné lamely, které se přizpůsobují matraci. O kvalitě lamelového roštu vypovídá počet lamel, přičemž nejkvalitnější rošty mají 42 lamel, středně kvalitní rošty 26-28 lamel. Mezery mezi lamelami by měly být maximálně 4 cm. O kvalitě vypovídá také počet podpěrných příček, tzv. svlaků, které jsou zespodu pod lamelami. Nejkvalitnější rošty mají až 9 příček, běžné dva či tři. Všímejte si také usazení lamel do rámu pomocí patek. Ty jsou buď pasivní či aktivní.  

Lamelové rošty se dále dělí na pevné, polohovací a elektrické polohovací. Pevné lamelové rošty dobře pruží, jsou vhodné pro všechny typy matrací a cenově jsou také příznivé, jen nejsou polohovací. Polohovací rošty přináší větší pohodlí, jsou vhodné pro seniory a poslouží i jako prevence bolesti zad. Dají se totiž zpravidla v oblasti zad a nohou polohovat. Jejich pořizovací cena je o něco vyšší. Elektrické polohovací rošty jsou ideální pro osoby s horší pohyblivostí a přináší maximální komfort.

Čtěte také: Závěs do koupelny není jen praktickým doplňkem, ale i stylovou záležitostí.

Talířkové rošty

Tyto rošty se neskládají z lamel, ale segmentů, které se zátěží stlačují směrem dolů. S přehledem zvládají i bodový tlak a jsou odolnější než laťové a lamelové rošty.

zdroj: pxfuel

Co při výběru rozhoduje?

Při výběru roštu byste měli brát v potaz jeho nosnost, kterou vybíráte na základě vaší hmotnosti. Rozhodující je také cena, tedy to, kolik chcete do roštu investovat. Samozřejmě, že obyčejný laťkový rošt je mnohem levnější než polohovatelné lamelové rošty. Svou roli hraje i to, jakou matraci si k rámu pořídíte. Vyšší matrace totiž mnohdy zvládnou váhu správně rozložit i bez potřeby roštu, matrace nižší než 7 cm se bez roštu neobejde. Posledním bodem je využití matrace. Budete ji používat jen ke spaní, nebo v posteli trávíte více času s knihou či notebookem? I to berte v potaz.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu