Český lev se letos oblékl do žluté a modré. Komu slušely nejvíce?

Ještě před dvěma týdny to vypadalo, že by se slavnostní předávání cen Český lev mohlo po loňském ročníku, který byl ve velké míře ovlivněn koronavirovými opatřeními, vrátit k normálu. Nakonec byl ale i letošní ročník poznamenán mimořádnou situací – rusko-ukrajinským konfliktem. Do jaké míry se v sobotu večer politika dotkla umění?   

Žádný červený koberec, ani oficiální večírek

Stejně jako v loňském roce byste před budovou Rudolfina, ve kterém se slavnostní ceny každoročně předávají, marně hledali červený koberec, po kterém jinak hvězdy tradičně přicházejí. Stejně jako zrušení oficiálního večírku s rautem byla i absence červeného koberce jednou ze změn, ke kterým organizátoři přistoupili z respektu k Ukrajině. Peníze, které byly zrušením těchto akcí ušetřeny, byly věnovány na podporu Ukrajině, podobně jako finance vybrané během přímého přenosu prostřednictvím dárcovských DMS.

Večerní róby a doplňky v barvách Ukrajiny

Šaty, ve kterých slavné tváře, především ženy, na předávání Českého lva dorazí, jsou vždy pod drobnohledem „módních“ kritiků. Podpora Ukrajiny se poměrně výrazně projevila i v tomto směru. Některé dámy totiž dorazily v kombinaci žluté a modré barvy. Nepřehlédnutelná byla v tomto směru především zpěvačka Olga Lounová, která dorazila v krátkých žlutých šatech s modrým páskem, či herečka Jitka Čvančarová v objemné modré róbě, kterou poprvé ukázala loni na MMF Karlovy Vary. Herečka Antonie Formanová, která získala sošku Českého lva v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli, se rovněž oblékla do ukrajinských národních barev. K dlouhým modrým šatům zvolila netradiční žlutou obuv. Spousta dalších slavných tváří si alespoň na šaty připnula na podporu Ukrajině odznáček nebo trikoloru.

Zátopek si „doběhl“ pro osm sošek

Slavnostním večerem v Dvořákově síni Rudolfina provázel Jiří Havelka. Nejvíce cen posbíral film Davida Ondříčka Zátopek, věnovaný československé běžecké legendě Emilu Zátopkovi. Film získal Českého lva za nejlepší celovečerní hraný film, nejlepší režii, nejlepší kameru, nejlepší zvuk, nejlepší střih, nejlepší scénografii, nejlepší masky a nejlepšího herce v hlavní roli. Tím se stal Václav Neužil. Tři sošky si odnesl snímek Okupace.

Zdroj: Instagram/ceskylev

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu