Pečujte správně o své vlasy. Jak časté mytí je ideální pro jejich zdraví?

Snad každá z nás by si přála mít zdravé a krásné vlasy. Jenže i přesto, že jim věnujete podrobnou péči pomocí kvalitní kosmetiky, nemusí být vlasy v perfektním stavu. Ne vždy totiž mohou pomoci speciální šampony, kondicionéry či masky.

Pravá podstata zdravých vlasů se totiž ukrývá ve zdravé pokožce hlavy. Právě té byste měly věnovat svou pozornost. Jak se o ni tedy správně starat, aby výsledkem byly krásné a zdravé vlasy?

Pokožka hlavy

Jedná se o vrstvu kůže, ve které jsou jednotlivé vlasové cibulky. Kromě toho však slouží také jako ochranná vrstva, jelikož se v ní nacházejí také mazové a potní žlázy, které regulují tělesnou teplotu. Dobře opečovávaná pokožka hlavy by měla být dobře prokrvená s narůžovělou barvou – a obsahuje 100 až 150 tisíc vlasových kořínků.

Jakmile dojde k narušení rovnováhy této pokožky, projeví se to i zhoršením kvality vlasů. A právě proto byste jí měli dopřát správnou péči. Pokožka hlavy je důležitá pro poskytování živin vlasům, aby mohly dobře růst. V případě, že se naruší rovnováha pokožky, dochází k takzvaným mikrozánětům, na což vlasy budou okamžitě reagovat.

Vznikající problémy

To, že vaše pokožka hlavy není zrovna zdravá, můžete poznat dle několika jasných signálů. Mezi ty nejčastější patří například svědění, podráždění, pálení či případně zarudnutí a lupy. Ovšem projevit se to může i nadměrným vypadáváním vlasů a jejich špatnou kvalitou – buď jsou vlasy příliš mastné, nebo suché a lámavé.

Samozřejmě je běžné, že nám každý den vypadne několik desítek vlasů, avšak pokud začnete pozorovat zvýšené vypadávání, pak byste měly zpozornět a zamyslet se, zda se nejen o vlasy nestaráte špatně. Důvodů, které ovlivňují stav vlasů, je několik.

Stav vlasů

Samozřejmě výrazným faktorem, který může ovlivnit kvalitu vlasů, jsou vnější vlivy. Může se jednat například o špatné zvolené vlasové produkty. Avšak vlasy reagují také na změny ročních období, časté barvení či nevhodnou teplotu při fénování. Kromě toho se však může jednat i o jiné problémy, jako je infekce či parazité.

Mezi vnitřní faktory pak patří zejména sklon k ekzémům či hormonální změny. Kvalitu vlasů však může narušit i nadměrný stres neb únava, případně neodhalený zdravotní problém. Avšak souvislost s těmito problémy má i nedostatek živin. Pokud je totiž vlas nedostatečně živený, jednoduše odumře a vypadne.

Správná péče

To, jak o vlasy správně pečovat, může být u každého velmi individuální. Mezi nejběžnější doporučení patří mýt si vlasy 2krát až 3krát týdně, a to jemným neparfemovaným šamponem bez obsahu silikonů a konzervačních látek. Používat byste měli i kondicionér a jednou týdně vlasovou masku.

Důležité je však také vědět, že příliš horká voda při mytí stimuluje produkci kožního mazu, což vede k maštění vlasů. Proto byste měli používat spíše vodu vlažnou. Nezapomínejte ani na vlasovou pokožku, jednou týdně si dopřejte peeling, čisticí masku či tonikum, hodí se také šampon proti lupům.

Správná péče o vlasy a pokožku je velmi komplexní, vždy je proto nutné přemýšlet nad všemi možnými faktory, které mohou ovlivňovat kvalitu a zdraví vlasů. Pokud problémy přetrvávají, je vhodné zjistit, zda vás netrápí nějaký zdravotní problém, který s tím může souviset.

Zdroje: allure.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu