Každoměsíční, většinou pravidelné peklo, které zná každá žena. „Vaše dny“ bývají provázeny samými komplikacemi – co si obléct, jakou pomůcku ten který den použít, neustálá obava, aby neselhala. A co hůř, výkyvy nálad a někdy až nesnesitelně silné bolesti zad či břicha. Jistě, jsou ženy, které to zvládají s přehledem. Někdo si ale musí vzít dokonce volno z práce!
Proč menses obvykle provází špatná nálada?
Je to smůla… Vědci našli dvě možné teorie, proč ženám při menstruaci klesá nálada. Vše ovlivňují hormony, které působí v mozku na oblast zodpovídající za emoce. Koncentraci, náladu a energii ovlivňuje také pokles železa v krvi. V lékárně můžete koupit doplňky stravy, které alespoň částečně nepříjemné stavy zmírní.
Proč jsou u toho takové bolesti?
Bolest je, bohužel, nutnou součástí menses. Při každém cyklu se odplavuje nově vytvořená děložní sliznice a ta se musí nejprve odloupnout. Tím pádem pociťujete křeče dělohy. Proces regulují takzvané prostaglandiny, látky podobné hormonům. Jestliže se jich vytvoří příliš mnoho, na bolest reagujete mnohem citlivěji než jiné ženy. Pokud je bolest nesnesitelná, určitě si zajděte na gynekologii.
A proč je taková chuť na sladké a fast food?
Hlad je také nezbytnou a logickou součástí menstruace. Během ní se zrychluje metabolismus a žena potřebuje zhruba o 350 kalorií víc než obvykle. A právě fastfoodové produkty nebo čokoláda jsou vysoce kalorické, takže hlad utiší rychleji a lépe než třeba ananas. Ale ono je jedno, co jíte. Rozhozené hormony dietě zkrátka neprospívají. Progesteron podporuje pocit hladu. A právě v době periody hladina progesteronu stoupá a stoupá.
Je to perioda … tak proč někdy nepřichází periodicky?
Stres může příchod vašich dnů zbrzdit. Když je toho moc – práce, vztahy, nemoc či jste například zhubly – menstruace jako kdyby „to věděla“ a nechtěla vám ještě přikládat další obtíže. Někdy vynechá úplně, někdy se jen opozdí. Ale pokud máte menses nepravidelně a nic z výše uvedeného pro vás neplatí, opět je na místě návštěva odborného lékaře.
Pár tipů pro zmírnění bolestí břicha
Bolest tlumí teplo, tak si dopřejte horkou koupel, saunu či zahřívací láhev. Jako prevence funguje také pravidelný sport, ideální je běh. Při bolestech pomáhají také některé bylinky – a to formou čaje, koupele nebo obkladů. Nejlépe funguje heřmánek, fenykl, zázvor nebo levandule.
I když vám s překonáním tohoto nepříjemného období nikdo úplně nepomůže, teď alespoň víte, co se s vaším tělem děje a některé věci můžete samy trochu korigovat.