Víte, co je jednou z oblíbených aktivit Lucie Šafářové? Společné čtení s malou Leontýnkou!

Projekt s názvem Celé Česko čte dětem podporuje čtenářskou gramotnost dětí již patnáct let. V souvislosti s pandemií koronaviru, která již několik měsíců drží většinu dětí doma, neboť nemohou chodit do kroužků či sportovat tak, jak by chtěli, má projekt v současnosti ještě větší roli. Alespoň na chvilku dostat děti pryč od počítačů, tabletů a televizí. Nahradit elektroniku papírovou knihou. Do kampaně tohoto projektu se v nedávné době aktivně zapojila také bývalá tenistka Lucie Šafářová.

Sama jde příkladem

Na svém instagramovém profilu Lucie zveřejnila fotografii se svou roční dcerkou Leontýnkou, jak si společně čtou legendární knížku Josefa Lady Dětem, která ani po mnoha letech neztrácí nic ze svého kouzla. V komentáři pak Lucie napsala, že ona sama své malé dcerce pravidelně čte, a vyzvala i ostatní rodiče, aby v dnešním digitálním světě svým dětem více četli. Navíc současný lockdown je k tomu více než vhodnou příležitostí. Lucie tak společně s Tomášem Plekancem dcerku vedou nejen k pohybu, ale také k dalším důležitým věcem.

Proč bychom dětem měli číst?

To, že čtení má na rozvoj dětí velmi pozitivní vliv, se všeobecně ví. Pravidelné čtení i předčítání rozvíjí znalosti, myšlení i představivost dětí, nenásilným způsobem rozšiřuje jejich slovní zásobu a zároveň uspokojuje jejich emoční potřeby. Bohužel ne všichni dnešní rodiče svým dětem pravidelně čtou.  Samozřejmě, že stress spojený s prací či péčí o domácnost je často únavný, ale na to najít si pár minut a sednout si se svým potomkem ke knize, by neměl mít vliv. Větší děti mohou číst vám, zatímco vy si na chvilku odpočinete, menším dětem musíte samozřejmě číst vy. V obou dvou případech si společně strávenou dobou nenásilně upevníte i vaše vzájemné pouto. Uvidíte, že na společné okamžiky nad knížkou budete po letech velmi rádi vzpomínat.

Zdroj: Instagram/ lucie.safarova

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu