Syn Veroniky Kašákové vypadá jako malý andělíček

Když se modelka Veronika Kašáková (32) stala v polovině února maminkou syna Matyáše, byla tou nejšťastnější ženou na světě. Pak se ale na několik týdnů na svých sociálních sítích odmlčela. Bohužel se ukázalo, že za tím bylo něco víc než jen touha užít si první společné týdny jako rodina v soukromí, pouze se svým partnerem Milanem a novorozeným synem. Malému Matyášovi totiž byla diagnostikována dědičná metabolická porucha známá pod odborným názvem fenylketonurie.

Koš plný štěstí

Veronika se následně společně se svou rodinou i lékaři snažili dělat co nejvíce, aby Matyášovi život s touto nemocí co nejvíce usnadnili. A z příspěvků, které maminka pravidelně publikuje na svém instagramovém profilu, se zdá, že se jim to opravdu daří. Matyáš je šťastné a spokojené miminko a nikdo by na první pohled nepoznal, že jeho vstup do života byl v porovnání s jeho vrstevníky o něco těžší. Ve svých deseti měsících nyní pomalu ale jistě objevuje okolní svět a z nedávného Veroničina příspěvku je například vidět, jak velmi ho zaujal velký proutěný koš. Matyáš totiž neodolal zvědavosti a vlezl do něj. Z koše mu tak následně koukala jen jeho hlavička s blonďatými vlásky a krásnýma modrýma očima. Není divu, že ho hned mnoho Veroničiných obdivovatelek přirovnávalo k andělíčkovi.

Co je fenylketonurie?

Jde o metabolickou poruchu, kdy organismus nemocných není schopen štěpit jednu z aminokyselin, které se vyskytují v běžné stravě. Veronika i její partner jsou oba přenašeči této nemoci, ale ani jeden z nich o tom před narozením Matyáše nevěděl. To, že Matyáš nemocí trpí, lékaři zjistili prostřednictvím novorozeneckého screeningu, který se u dětí provádí. Vzhledem k charakteru nemoci nemohou pacienti konzumovat téměř žádné bílkoviny, živočišné ani rostlinné. Jinak by totiž došlo k tomu, že by se v jejich krvi a tkáních hromadil fenylalanin. V závažných případech by mohla být následkem neléčené nemoci až mentální retardace, neboť nervové buňky mozku jsou na hladinu fenylalaninu velmi citlivé.

Zdroj: Instagram/veronikakasakova, zdraverady.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu