Quilling vám umožní vyrábět originální dekorace

Patříte mezi kreativce, kteří mají neustálou potřebu něco tvořit? Zdobí váš domov vaše výtvory a rádi jimi obdarováváte ostatní? Quilling je výtvarná technika, která si získává stále více příznivců a naučit se ji může téměř každý. Tato metoda pochází již z dob středověku, kdy řeholníci a řeholnice pomocí husích brk – quill (odtud pravděpodobně název metody) – zdobili spisy starými proužky papíru. Záleží jen na vaší fantazii a zručnosti, jaké tvary nebo obrazce vytvoříte vy.

Co budete potřebovat?

Základem jsou quillingové proužky z barevného papíru, které si nastříhejte široké 0,3 – 0,5 mm. Proužky se dají také zakoupit v papírnictví nebo objednat na internetu, pokud se nechcete zdržovat jejich stříháním. Pokud navštívíte papírnictví přikupte si také quillinkový kolík, lepidlo, malý štětec, nůžky a pravítko. Pořídit také můžete šablonu podle které vytvoříte přesné tvary. Šablona je malá destička do které jsou vyhloubené otvory. V nich mnohem snadněji vytvarujete pravidelné spirály. Hodit se vám může také pinzeta.

S čím začít?

Vezměte si papírový proužek a naviňte na quillingový kolík a opatrně utáhněte. Pozor, aby se proužek papíru nepřetrhnul. Proužek úplně neutahujte a nechte malinko povolený. Jak budete se spirálkou nadále tvořit je již na vás. Jen pomocí ruky může vytvarovat slzu, lístek nebo nechat v původním tvaru a z více spirálek složit obrázek. Spirálky z jedné strany potřete lepidlem a přilepte na připravenou čtvrtku nebo jiný podklad. Jaké vytvoříte obrazce je již zcela na vás.

Zkuste quilling ve 3D formátu

Pokud patříte mezi ty zručnější nebo zkušenější, vyzkoušejte quilling bez podkladu a vytvořte si 3D ozdobu. Zhotovit z barevných papírových proužků můžete například veselý pugét květin, které jen slepíte k sobě a máte originální ozdobu do svého domova nebo dárek pro někoho z blízkých.

Autor: Vlastimil V.
ZAVŘÍT