Proč tak rády čteme horoskopy? A věříme jim vůbec?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
horoskop (zdroj foto: freepik.com)

Taky rády čtete horoskopy? A proč vlastně? Astrologie dává lidem mimo jiné lichotivý a povznášející pocit, že každý z nás je součástí něčeho většího, něčeho, co nás přesahuje.

Ale dá se podle astrologie opravdu odhadnout povaha člověka? A soupeří spolu psychologie a astrologie nebo se tak nějak doplňují?


Astrologie ano či ne?

Astrologie je jedním ze způsobů, jak můžeme poznat sami sebe a zjistit, co nám vyhovuje a co ne. To je stejné jako u psychologie, i když každá pracuje úplně jiným způsobem a využívá jiné poznatky. Rozhodně platí, že psychologie i astrologie jsou vědy, díky kterým můžeme zlepšit a rozšířit svůj život. A na každém z nás je, jaký způsob sebepoznání upřednostní.

Zpochybňovaná astrologie

Astrologie je často zpochybňována argumentem, že souhvězdí na obloze, která jsou příslušná jednotlivým znamením, vypadala kdysi dávno úplně jinak. Jenže astrologie se souhvězdími vůbec nepracuje. Pravda je taková, že osobní horoskop vychází z polohy Slunce, Měsíce, planet a dalších nebeských těles v okamžiku narození.

Jednotlivá znamení

V rámci jednoho znamení mohou být lidé odlišní, jak je to možné? Znamení je obecná charakteristika, jde o polohu Slunce, které zrovna procházelo určitým znamením v době narození. To určuje osobnost. Potom jsou tu ale planety, které vyjadřují, jak se kdo projevuje ve společnosti, jak moc je citlivý či jaká je jeho vnitřní síla. Tak vznikají rozdíly mezi lidmi.

Sebepoznání

Je celá řada způsobů, jak se o sobě dozvědět více. Už jsme zmínili psychologii, ta má navíc ověřené postupy a pracuje s vyzkoušenými testy osobnosti. Ale astrologie není žádné „věštění z koule“, používá matematické postupy, počínaje kruhem rozděleným na výseče vždy po 30° pro každé znamení. Astrologie věří například na archetypy vypracované psychologem Carlem Gustavem Jungem, který mimo jiné definoval pojem kolektivního nevědomí. Jde o pomyslný rámec informací, které jsou společné všem lidem a které jsou nám vrozené.

Astrologie také pracuje s tím, že každý má určitý potenciál, který je daný. Někdo to nazývá osud. Každopádně záleží na tom, jak my s tím, co je nám dáno, naložíme. Jestliže se vám v životě stávají stále ty samé situace a nevíte kudy kam, můžete vyhledat astrologa. Stejně jako psychoterapeut neodvede práci za vás, pouze vám řekne, jaké máte rysy povahy, jak se projevujete ve skupině lidí či jak vycházíte s partnerem. Na vás samotných pak je, zda svůj přístup změníte nebo ne.

Horoskopy v časopisech

Rády si čteme horoskopy v časopisech a na internetu, ale pozor na to, že ne vždy se jedná o práci odborníka. Každodenní krátké horoskopy v novinách je lepší nebrat příliš vážně.

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat