Připravte si neuvěřitelně rychlou játrovou paštiku! Tohle zvládne i začátečník

I když nejíte vnitřnosti, játra byste si alespoň jednou za čas rozhodně dopřát měli. Už jen proto, že obsahují řadu důležitých látek. Víte, jak ale játra vybírat, abyste si skutečně pochutnali, a která se hodí nejvíce na přípravu paštiky?

Játra patří mezi lahůdky

Mnoho lidí je nesnese, jiní si na nich pochutnávají. Každopádně alespoň občas není vůbec špatné si játra dopřát. Obsahují hodně železa i bílkovin, najdeme v nich ale i důležité vitamíny. Chuť jater je ovlivněna stářím a výživou zvířete, ze něhož pochází. Pokud tedy máte tu možnost, snažte se játra kupovat od menších prodejců masa a uzenin, kde máte jistotu, že bylo se zvířaty dobře zacházeno.

Kuřecí játra jsou u nás ani nejoblíbenější, a to proto, že se velmi rychle připravují. Vepřová nebo hovězí játra už potřebují delší tepelnou úpravu. Naprostou lahůdkou jsou pak játra husí a kachní, ty jsou i nejvíce tučná.

Na přípravu paštik se povětšinou využívají vepřová či hovězí játra, náš recept je ovšem z jater kuřecích, a to právě kvůli rychlosti přípravy. I tak je paštika prostě neodolatelná. Při přípravě jater pak platí jedna velmi důležitá zásada – játra se nikdy předem nesolí, protože by ztvrdla, proto se dosolují až po tepelné úpravě.

Rychlá paštika z kuřecích jater

Doba přípravy 30 minut.

Suroviny:

  • 500 g kuřecích jater,
  • 2 stroužky česneku,
  • 250 g másla,
  • 1 menší cibule,
  • 80 ml smetany,
  • 1 lžíce sádla,
  • slanina,
  • sůl a pepř,
  • drcený kmín,
  • podle chuti provensálské bylinky.

Postup:

  1. Játra si nejprve omyjeme a očistíme.
  2. Poté je pokrájíme na menší kousky, nakrájíme si následně také cibuli a česnek – obojí nadrobno.
  3. V hrnci si rozpustíme lžíci sádla a osmahneme na něm nejprve cibulku, poté přidáme játra, lehce je opepříme a přidáme špetku drceného kmínu.
  4. Játra s cibulkou restujeme několik minut, je lepší, když zůstanou uvnitř lehce narůžovělá. Snažíme se ale opéct kousky jater ze všech stran.
  5. Poté necháme vychladnout a osolíme je podle chuti. Přidáme bylinky, připravený a pokrájený česnek, přilijeme smetanu, a nakonec přidáme i máslo. Promícháme a všechno důkladně rozmixujeme –podle toho, jakou chceme mít konzistenci paštiky. Někdo ji má rád jemnou, někdo zase s kousky.
  6. Nakonec si připravíme formu, do níž budeme paštiku dávat ztuhnout. Může to být forma na biskupský chlebíček ale i úzká miska.
  7. Formu si vyložíme plátky slaniny a na ni přidáme rozmixovanou játrovou směs.
  8. Nakonec už dáme jen do lednice ztuhnout na několik hodin.

Tip: Paštika se samozřejmě podává s pečivem, a to nejlépe čerstvým. Pokud si chcete ještě více pochutnat, podávejte paštiku i s brusinkovou omáčkou či marmeládou. Kdo má rád oříšky, může přidat nadrcené mandle.

Této paštice neodoláte!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu