Příběh Ivy, mladé maminky, která se ocitla na ulici kvůli násilnickému partnerovi

Tak jako každý podobný příběh z Klokánka, je i tento velmi smutný a rozum nad ním zůstává člověku stát. Jak někdo dokáže být tak krutý, bít vlastní partnerku, zvláště když spolu mají malé dítě? Naštěstí i tento příběh patří k těm se šťastným koncem. Než se ke svému šťastnému konci ale mladá maminka se svým dvouletým synkem dostali, prošli si peklem.

Sama s dítětem mezi bezdomovci

Příběh začíná u dveří Klokánka, kde zaklepala mladá maminka se svým dvouletým synkem Reném. Oba byli promrzlí na kost, vyhladovělí a vystrašení. Iva chtěla utéci od svého partnera, který ji často bil. Jenže neměla kam jít, a tak se i se synem uchýlili do společnosti bezdomovců. Ti se jim snažili pomoci, a tak je nechali přespávat ve svém stanu.

Jen nedaleko za městem stála stará opuštěná továrna, kde bezdomovci přebývali. V jejich stanu měli Iva s malým Reném k dispozici jen starý spacák, a ještě starší roztrhanou matraci. Ale i to jim v tu chvíli pomohlo.

Zoufalá maminka si přišla pro pomoc

Malý René na tom nebyl dobře, byl promrzlý a jeho matka si dobře uvědomovala, že takhle to dál nejde. Proto se obrátila na pracovnice Klokánku. Sama Iva vyrůstala v dětském domově a neměla tak nikoho, kdo by jí a jejímu synkovi mohl pomoci. Malý René zůstal v Klokánku, mělo to být na pár dní, než jeho matka sežene nějaké nové a adekvátní bydlení.

Chlapeček byl velmi chytrý a šikovný. Na to, čím si musel projít, si vedl opravdu skvěle. Uměl na svůj věk pěkně mluvit, neustále prozpěvoval dětské písničky, rozuměl si s tetami i ostatními dětmi a všichni si jej okamžitě zamilovali. Není divu, že byli všichni smutní, když si pro něj maminka přišla, přesně tak, jak slíbila.

Všechno není tak, jak se zdá

Iva si Reného vyzvedla s tím, že se jí podařilo sehnat pokoj na jedné velmi slušné ubytovně. Všem v Klokánku se ulevilo, ale jen na chvíli. Nic totiž není takové, jak se může zdát. Dětská lékařka, která v Klokánku působí, si totiž po čase všimla, že malý Reneček má pořád veškerou dokumentaci vedenou u nich.

I když byl spis dávno připravený, aby si jej někdo vyzvedl, nebylo tomu tak – a to znamenalo jediné. René nechodil k žádnému dětskému lékaři a něco tak bylo evidentně špatně. Pracovnice Klokánka si tak musely zahrát na detektivy a začaly po mamince a malém Renečkovi okamžitě pátrat. Ten spis totiž na ně čekal už dlouhé tři měsíce, nebylo tak času nazbyt.

On si je znovu našel

Pátrání začalo po místních ubytovnách a snad v té úplně nejhorší se podařilo Ivu s Reném najít. Ubytovna ležela daleko za městem a na první pohled by člověk neřekl, že v ní mohou vůbec ještě nějací lidé žít. Bohužel právě na tomto strašném místě byla Iva, celá zmlácená s modřinami v obličeji a na rukou.

Malý René se ihned rozutíkal za svými tetami z Klokánka, jen co je uviděl. Byl šťastný, že přišly a našly ho. Iva plakala, byla opět v zoufalé situaci, malý René byl špinavý a měl hlad. Partner Ivy oba našel zanedlouho po tom, co se přestěhovali na ubytovnu. Znovu je odvedl a celé to peklo vypuklo znovu.

Iva varovala pracovnice Klokánka, že se má její muž vrátit, a proto by tu neměly být, bála se, co by mohl udělat jim. Ty se ale nedaly, přesvědčily Ivu, aby odjela společně s nimi a nechala se ošetřit. To se podařilo. Reneček musel opět do Klokánka a Iva s otřesem mozku do nemocnice.

Našla sílu

René zůstal tentokrát v Klokánku trošku déle, a to celého půl roku. Iva se mezitím dala dohromady v nemocnici a za pomoci sociální pracovnice, která v nemocnici působí, se odhodlala podat na partnera trestní oznámení. Konečně se k tomuto kroku odhodlala a za to jí moc tleskáme. Pomohla tak nejen sobě, ale především malému Rendovi.

Pro svůj nový začátek zvolila Iva město až na samém druhém konci naší republiky. Nezbývá než oběma přát hodně štěstí!

Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí SpokojeneZeny.cz. Všechna jména uvedená v článku byla z důvodu ochrany osobních údajů změněna.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu