Maminka, tatínek, miminko a spánek – jde to vůbec dohromady?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
spokojené miminko (zdroj foto: freepik.com)

Miminko je krásná věc a obvykle nádherný zážitek pro oba rodiče. Ale je to také věc velmi náročná. Maminka se musí o děťátko starat i v noci a vstávat k němu, tatínek se zase potřebuje vyspat, aby mohl do práce. Jak to udělat, abyste se oba vyspali co nejvíc?


Nastavte pravidelný režim

Už od narození dětem vyhovuje předvídatelnost a pravidelnost. Po narození miminka obvykle zavládne v domácnosti chaos, ale je potřeba nastavit nové pravidelné rituály. Zkuste najít také nějaký uspávací rituál, který bude probíhat každý den ve stejnou dobu a bude vám i miminku vyhovovat. Může to být například čtení, koupání, ukolébavka, uložení do zavinovačky a podobně. Dítě se tak časem naučí usínat ve stejnou dobu.

Kojte, když už napůl spí

Většinou to zafunguje tak, že se dítě probouzí právě ve chvíli, kdy maminka konečně začne usínat. Dá se tomu předejít tím, že budete kojit těsně před svým vlastním usnutím, kdy děťátko při krmení usne také, a bude pak spát delší dobu.

Používejte zavinovačku

Zavinovačka není přežitek, je to věc velmi praktická. Děti do 4 měsíců se mohou budit kvůli takzvanému Moroovu (objímacímu) reflexu, kdy je vyleká nekoordinovaný pohyb jejich vlastních ručiček nebo nožiček. Právě tomu zavinutí zabrání. Zavinovačka by měla být z nějakého prodyšného materiálu, aby se v ní pro změnu děťátko nepřehřálo.

Vyzkoušejte „bílý šum“

Na miminka nespavce výborně působí takzvaný bílý šum, který je mnohdy dokáže uspat během několika minut. Bílý šum můžeme popsat jako tichý monotónní zvuk v pozadí, který po chvíli přestaneme vnímat. Miminku to ale připomene zvuky, které zná z doby, kdy ještě bylo v bříšku – šumění protékající krve, tlukot srdce či zvuky peristaltiky. Na dospělé podobně působí například zvuk deště, na miminko může fungovat i zapnutá myčka či pračka ve vedlejší místnosti.

Použijte usínací talisman

Často to bývá okraj deky nebo plyšové zvířátko. U dětí do 6 měsíců působí jako předmět, který jim dodává pocit bezpečí a který je utiší, když se probudí v noci samy v postýlce.

Omezte denní spaní

Miminko, které přes den spinká v postýlce nebo v kočárku, je opravdovým požehnáním, pokud potřebujete pracovat nebo vyřizovat nějaké důležité věci. Na druhou stranu příliš dlouhý denní spánek může vést ke špatnému usínání večer a neklidnému spánku v noci. Samozřejmě není dobré udržovat přes den dítě vzhůru za každou cenu, protože pak bude „přetažené“ a neklidné a v noci nebude lépe spát, spíše naopak.

Stáhněte si aplikaci

Uspávací zvuky můžete dnes už mít i ve svém mobilu. Aplikace pomáhající děťátku usnout obsahují různé přírodní i umělé zvuky a také ukolébavky. Miminku usnadní usínání v kteroukoli denní či noční dobu.

Tak dobrou noc!

Autor: Katka Procházková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat