Které barvy v ložnici vám pomohou lépe spát?

Ve vaší ložnici mohou být barvy, které ovlivňují spánek, včetně barev na stěnách či barevných lampiček. Barvy mohou ovlivnit vaši náladu, takže obklopení se nesprávnou barvou pro relaxaci může potenciálně ovlivnit i kvalitu vašeho spánku.

Barvy, které vám mohou pomoci usnout

I když si můžete vymalovat stěny esteticky, barvy mohou ovlivnit vaši psychiku, včetně schopnosti spát. Určité barvy mohou evokovat relaxaci, zatímco jiné stimulují vaši mysl a způsobují, že jste vzhůru. Celkově jsou pro stěny vaší ložnice nejlepší tlumené barvy. Modrá, zelená a žlutá mohou nabídnout nejvíce výhod.

Modrá

Modrá je možná nejlepší barva na stěny vaší ložnice. Modré tóny mají totiž tendenci mít uklidňující účinky na mozek. Všechny odstíny modré mohou navodit klidnou atmosféru, ale pro nejlepší efekt se držte světlejších odstínů.

Zelená

Zelená může připomínat přírodu, což vám uvolní náladu. Pro mnoho lidí je zelená také harmonizující a osvěžující barvou.

Žlutá

I když žlutá vždy nevyvolává spánek, může být příjemné probudit se ve žluté ložnici kvůli pozitivním konotacím barvy. Stejně jako u modré a zelené se držte světlejších odstínů, u kterých je méně pravděpodobné, že vás odvedou od spánku.

Nejhorší barvy pokoje pro spánek

V ložnicích je zpravidla třeba vyhnout se příliš zářivým barvám. Patří mezi ně červená a oranžová, které jsou považovány za energické a povznášející barvy. Červená barva může zvýšit váš bojový instinkt, kvůli čemuž budete bdělejší a budete si více vědomi svého okolí.

Jasné nebo neonové růžové a fialové barvy mohou být také příliš stimulující, když se chystáte spát. Tmavě šedá a hnědá se nedoporučují, protože mohou vyvolat pocity nejistoty. Pokud ale prostě musíte mít živější barvu, zvažte více tlumenou verzi. Například jasná fialová může být zaměněna za levandulovou a červená hasičská barva může být nahrazena jemným lososovým odstínem.

Faktory ložnice, které vám mohou pomoci spát

Jakmile zhasnete světla ve své ložnici, je méně pravděpodobné, že uvidíte barvy na stěnách a všimnete si jakýchkoli efektů. Kromě vymalování uklidňujícími barvami je zde několik dalších způsobů, jak můžete vytvořit ložnici, v níž se příjemně spí:

  1. Nainstalujte zatemňovací závěsy, abyste zabránili brzkému rannímu slunečnímu záření a světlu z pouličních lamp.
  2. Udržujte termostat na nízké úrovni.
  3. Použijte tlumené nebo barevně sladěné dekorace a textilie.
  4. Do ložnice nepatří mobilní telefony, tablety, televize a notebooky, které vyzařují modré světlo potlačující melatonin.

Zdroje: healthline.com

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT