Kondicionér aneb jak často byste jej měla nanášet na vlasy?

Je jasné, že po použití kondicionéru budou vaše vlasy jemnější, lesklejší a lépe zvládnutelné. Ale možná si neuvědomujete, že časté používání kondicionéru nemusí být pro vaše vlasy zrovna nejlepší volba.

Co je to kondicionér?

Kondicionér je zvlhčovač pro vaše vlasy. Obvykle je tvořen kationtovými povrchově aktivními látkami, které pomáhají uhlazovat vlasy.

Kondicionér má tři hlavní funkce:

 • doplňování vlhkosti vlasu, kterou šamponování zbavuje,
 • zvlhčuje vlasy po chemickém ošetření, jako je barvení a narovnávání,
 • pomáhá vlasům zotavit se z poškození teplem, včetně poškození fénem a kulmou.

Jak aplikovat kondicionér

Způsob použití kondicionéru může ovlivnit jeho účinnost. Může také výrazně změnit celkový vzhled vašich vlasů. Určitě vás láká si nanést kondicionér po celé délce vlasů, ale to je špatný postup. Pokud si jej totiž nanesete i ke kořínkům vašich vlasů, budou vypadat zplihle. Místo toho se zaměřte na nanášení kondicionéru pouze na konečky vlasů. Ty jsou totiž nejvíce zatěžovány, takže jsou vysušenější a poréznější více než ostatní délka vašich vlasů.

Naopak v případě, že máte kudrnaté vlasy, je doporučeno nanášet kondicionér po celé jejich délce, jelikož je potřeba tento typ vlasů „usměrnit“. V tomto případě j také vhodné používat přímo šampon s kondicionérem v jednom, je to totiž k vašim vlasům šetrnější. A pokud jsou vaše vlasy stále nezbedné, pomůže je opláchnout jablečným octem.

Jak poznáte, že kondicionér používáte příliš?

I když kondicionér může vašim vlasům prospět mnoha způsoby, jeho příliš časté používání je v mnoha případech i na škodu.

Známky toho, že na vlasy aplikujete kondicionér příliš často, zahrnují:

 • mastnotu,
 • nedostatek objemu,
 • nadměrný lesk,
 • více potíží s tepelnou úpravou vlasů.

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, jednoduše omezte používání kondicionéru.

Jak poznáte, že kondicionér naopak používáte málo?

Stejně jako nadměrné používání kondicionéru není vhodné, jeho málo časté používání je samozřejmě také na škodu.

Známky toho, že byste měla kondicionér používat častěji:

 • suché nebo křehké vlasy, které se snadno lámou,
 • nadměrné zamotávání vlasů,
 • elektrizující vlasy,
 • nepoddajnost.

Pokud vás některý z těchto problémů trápí, měla byste začít nanášet kondicionér častěji – nebo zvážit nějakou regenerační masku na vlasy.

Jak často tedy nanášet kondicionér?

Jak často byste si měli vlasy upravovat kondicionérem, závisí na typu vlasů a typu kondicionéru, který používáte. Obecně platí, že osoby s jemnými nebo mastnými vlasy by měly několikrát týdně používat oplachovací kondicionér. Osoby s hrubými, kudrnatými nebo suchými vlasy by měly používat kondicionér častěji a pro maximální vlhkost mohou zvážit použití hloubkového kondicionéru.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu