Mezinárodních dní existuje velké množství. Zdaleka ne se všemi se ale můžeme setkat v českých kalendářích. Jedním z těch, které v kalendáři většinou nenajdete, je i Mezinárodní den ženského orgasmu, který připadá na tuto neděli, 8. srpna. Jak tento svátek vznikl a co je jeho cílem?
Vše začalo v jednom brazilském městečku
Za tento svátek vděčí svět brazilskému úředníkovi. Arimateo Dantas, radní města Esperantina na severovýchodě Brazílie, se rozhodl osmý srpen věnovat ženskému orgasmu jako určitý způsob kompenzace za sexuální dluh, který pociťoval vůči své manželce. Jeho nápad se ve městě setkal s velkým ohlasem a postupně se rozšířil po celé Brazílii a odtud brzy i do celého světa. Nejvíce se kromě Brazílie slaví ve Španělsku, Argentině, Mexiku, Peru a Norsku. Tento den je věnován nejen právu žen na prožitek orgasmu, ale má rovněž zvýšit povědomí o ženské sexualitě a těle obecně. Ženský orgasmus není jen častým tématem rozhovorů či filmů, ale překvapivě také předmětem vědeckého výzkumu.
Ženský orgasmus z hlediska vědy. Co se vlastně děje?
Při orgasmu se ženám rytmicky a mimovolně stahují svaly pánevního dna. Předpokládá se, že tyto kontrakce pomáhají odvádět krev z tkání klitorisu a vulvy a umožňují jim vrátit se do obvyklého „ochablého“ stavu. Během sexuálního vzrušení a orgasmu se ženám samozřejmě také zvyšuje srdeční frekvence, dechová frekvence a krevní tlak.
Hladina oxytocinu, známého jako „hormon lásky“, se během sexuálního vzrušení zvyšuje a vrcholí právě během orgasmu. Kromě toho se během orgasmu aktivují i oblasti mozku spojené s dopaminem, který je společně s endorfinem a serotoninem považován za „hormon štěstí“. Během sexuálního vzrušení a orgasmu se aktivují i další oblasti mozku. Patří mezi ně oblasti spojené s integrací smyslových informací a emocí či motorické oblasti spojené se svaly pánevního dna.
Funkce ženského orgasmu
Existují více méně tři názory, proč se ženský orgasmus vyvinul. Podle jednoho je hlavní funkcí zvýšení úspěšnosti reprodukce, podle druhého posílení vazby mezi ženou a jejím sexuálním partnerem a podle posledního ženský orgasmus vlastně žádnou funkci nemá, neslouží k žádnému evolučnímu účelu. I zastánci třetí teorie ale dodávají, že to, že ženský orgasmus neslouží evolučnímu účelu, neznamená, že není důležitý.
Zdroj: huffpost.com, theconversation.com