Móda a umění aneb dva navždy propojené světy. Kdy se móda stává uměním?

Umění a móda jsou úzce propojeny. Stejně jako obraz či socha, je módní návrh naplněn energií a vášní, kterou do svého díla umělec vkládá. A stejně jako na nás působí výtvarné či jiné umění, působí na nás také móda. To znamená, že v nás vyvolává emoce a je jedno, zda pozitivní či negativní.

Historické spojení

O propojení módy a umění svědčí například fakt, že ve 20. letech spolupracovala Coco Chanel s Pablem Picassem a společně vytvořili kostýmypro baletní představení. Yves Saint Laurent se během své kariéry k uměleckým dílům vracel opakovaně. Jedna z jeho počátečních kolekcí byla v duchu odvážných abstrakcí modernistického malíře Pieta Mondriana, poté ještě následovala například řada ovlivněná dílem Henriho Matisse.

Současnost

Přes výše uvedenou inspiraci módních návrhářů zejména mistry výtvarného umění, móda nikdy nebyla chápána jako samostatné umělecké odvětví. Jak ale tvrdí Marina Abramović, móda je umění, které žijeme každý den. Svým dílem se to Marina pokouší dokázat v praxi. Stačí se podívat na její průkopnické performance a na způsob, jakým zapojuje diváka, aby si uvědomil své emoce, zkušenost a své propojení s uměleckým zážitkem.

Legalizace módy

Šéfredaktorka Vogue a ikona módy Anna Wintour v posledních letech také propojuje módu a umění. Dokonce se jí podařilo prosadit oděvní design jako součást stálé sbírky umění v Metropolitním muzeu umění! Tímto krokem se móda stala skutečnou součástí uměleckého světa vedle malby, hudby, sochařství nebo architektury.

Móda existuje pouze tehdy, pokud je někdo, kdo ji obléká a předvádí okolnímu světu. Proto se stává nejen statickým uměním v rámci muzea, ale také živým uměním každodenního života!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu