S příchodem chladného podzimního počasí se musíme připravit také na respirační onemocnění, které na nás budou číhat na každém kroku. A když k tomu připočítáme ještě koronavirovou pandemii, tak budeme mít co dělat, aby naše imunita takový virový útok vydržela. Jak ji posílit?
Imunitu krásně posílí saunování
Ideální pochopitelně je, abyste měly vlastní saunu ve svém domě. Pak můžete každý den alespoň chvíli využívat jejích blahodárných účinků. Teplo vám prokrví pokožku, potem odejdou škodliviny – a pobyt v sauně má také pozitivní vliv na psychiku. Odbourává stres, což už je jedním krokem k tomu, aby vaše imunita vesele zavolala, že je na tom podstatně lépe.
Beta-glukany proti rýmě a kašli
Heterogenní skupinou látek, složených z molekul glukózy vzájemně spojených beta-glykosidovými vazbami, jsou beta-glukany. Jsou součástí buněčných stěn kvasinek, hub, bakterií a také vyšších rostlin a řas. Jedná-li se o beta-glukany obilovin, příznivě působí zejména na hladinu cholesterolu v krvi.
Naproti tomu beta-glukany hub a kvasinek fungují při posílení imunity. Chcete-li být tedy odolní vůči podzimní rýmě a kašli, užívejte doplňky stravy právě s těmito beta-glukany. Bývají často vyrobené z hlívy ústřičné, kterou si ostatně můžete také čerstvou koupit a připravit z ní výborný pokrm.
Vitamín C s viry zatočí
Kyselina askorbová neboli vitamín C je nezbytná k životu a také k udržení tělesného zdraví. Zajímavé je, že většina zvířat si tento vitamín sama syntetizuje na rozdíl od homo sapiens sapiens, který je závislý na přísunu vitamínu C v potravě. Denní doporučená dávka se pohybuje okolo 60 až 100 miligramů.
V podzimním a zimním období je nutné zvýšit jeho konzumaci například prostřednictvím čerstvé zeleniny a ovoce. Bohatý na tento vitamín je:
- šípek,
- rakytník,
- černý rybíz,
- růžičková kapusta,
- kiwi,
- brokolice,
- pomeranč,
- křen,
- zelí,
- celer,
- cibule,
- česnek,
- citron,
- květák.
V čase chřipek je určitě dobré zvýšit jeho příjem potravinovými doplňky z lékárny, nejlépe s postupným uvolňování, u kterého nehrozí předávkování. Nedostatek vitamínu C má vliv na zvýšenou kazivost zubů, zpomaleným růstem, lámavými vlásečnicemi, žaludečními problémy. Přitom platí, že sportovci potřebují vitamínu C o něco více než lidé, kteří většinu dne tráví sedavým způsobem.
Nepřehlédněte: Pavla (35): Ať udělám, co udělám, sklidím jen kritiku. Už mě to nebaví.
Méně stresu, více imunity
Na imunitu má bohužel negativní vliv zvýšená míra stresu. Proto, jste-li mu vystaveni, je třeba si v denním rozvrhu najít chvíli na příjemný odpočinek – třeba u knihy nebo oblíbenou pohybovou aktivitou. Tou může být jóga nebo procházka se psem venku za každého počasí. Někoho uklidňují antistresové omalovánky, jiný se zavře ve své dílně a něco si pro radost vyrábí.
Důležitý je také spánek
Abyste byli dostatečně odpočinutí a bez stresu, je nutný kvalitní spánek na pohodlné matraci. Denně byste měli spát minimálně 7 až 8 hodin v dobře větrané místnosti. Pro příjemný spánek je ideální teplota ložnice mezi 17 až 21 °C. Lépe se tedy spí v chladnějším pokoji, než když je topení rozehřáté na maximum.
A co pro svou imunitu uděláte vy?
Autorský text | foto: freepik