Z herečky spisovatelkou! Jana Bernášková dokončila svou druhou knihu

Psaní vždy patřilo k Janiným oblíbeným koníčkům. Před lety dokonce přispívala svými články i do jednoho časopisu. Poté se ale začala naplno věnovat herectví a také rodině. Ke psaní se vrátila až vloni na jaře v době karantény způsobené epidemií koronaviru. Volný čas, který tehdy měla, a podpora manžela a scénáristy Jana Merknera dala vzniknout knize s názvem Jak přežít svého muže. Ta se hned po vydání stala bestsellerem, a tak se Jana ve spisovatelské dráze rozhodla pokračovat.

Kdy novinka vyjde?

Na svém instagramovém profilu teď oznámila, že právě dokončila další knihu, která se bude jmenovat Coura. Kdy nová kniha vyjde už tak nezáleží, jak Jana v komentáři prozradila, na ní samé, ale spíše na editorce, ilustrátorce a nakladateli. O čem bude nová kniha pojednávat, herečka neprozradila, jen podotkla, že těm, kteří s oblibou četli její první knihu, se jistě bude líbit i tato. Jana je proslulá tím, že raději než doma píše v kavárnách. Mimochodem i Joanne Rowlingová začala v polovině devadesátých let své slavné dílo o Harry Potterovi psát v jedné z edinburghských kaváren.

Za vším hledej muže

Pokud jde o první knihu Jak přežít svého muže, během několika měsíců se jí prodalo už více než patnáct tisíc, a dočkala se tak už třetího dotisku. Jana navíc pro své fanoušky připravila i limitovanou edici, jejíž součástí je i fotografie herečky s autogramem a malý sladký dárek. A o čem prvotina je? Hlavní postavou románu je mladá herečka Lucie, která se vrací ke svému povolání po mateřské dovolené. Kromě starostí s kariérou musí řešit i své problémy s muži. Právě se totiž rozešla s otcem dcery Kiki. I přes všechny starosti se ale znovu zamiluje, a ne jednou…

Autobiografické prvky

Kniha je vlastně svým způsobem o tom, že abychom našli toho pravého muže, musíme na cestě za ním přežít muže ostatní. Příběh je vyprávěn v ich-formě a kromě Lucie se v něm setkáváme i s Šedivkou. Ta je jakýmsi vnitřním hlasem Lucie, který funguje i jako určitá nápověda či intuice. Velmi zajímavou součástí knihy je popis nejrůznějších hereckých castingů, kterých se Lucie více či spíš méně úspěšně zúčastňuje. Je vidět, že Jana píše o něčem, co velmi dobře zná, a čtenářům umí prostředí působivě a zároveň humorně přiblížit.

Zdroj: Instagram/jana_bernaskova

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu