Vypadají jako hrášek, chutnají tak, ale jsou to mungo klíčky. Jde o semena jednoleté rostliny zvané vigna zlatá – a jejich využití v kuchyni je široké. Nenaklíčené se mohou konzumovat vařené, nejlepší a nejzdravější jsou ale právě ty naklíčené, které u nás známe především jako mungo klíčky a jsou skvělé pro přípravu studené kuchyně. Jde o velmi zdravou potravinu, kterou je vhodné pravidelně zařadit do jídelníčku.
Koupené nebo doma naklíčené
Mungo klíčky si lze koupit v obchodě již naklíčené, jde to ale i doma. Ke klíčení slouží speciální klíčicí misky, podobnou misku si ale můžete i vyrobit. V zásadě jde o to, aby byly fazolky neustále mokré, zalévají se studenou vodou a proplachují se minimálně dvakrát denně. Po dvou až třech dnech pak krásně naklíčí. Klíčky by měly být menší, ty větší už potom nejsou tolik výživné.
Zasyrova jsou klíčky plné živin, obsahují bílkoviny, enzymy, minerální látky, vitamíny a také vlákninu. Jejich konzumací si můžete výrazně posílit imunitu, navíc jsou velmi lehce stavitelné. Denně bychom však neměli sníst více než jednu hrstku.
Z mungo klíčků se nejčastěji připravují saláty nebo také pomazánky, skvěle ale také chutnají jen tak. Zkuste je přidat do svěžího jarního salátu a nadopujte se živinami!
Salát z mungo klíčků
Recept na dvě porce vám zabere asi 20 minut.
Suroviny:
- 2 hrstky mungo klíčků,
- 4 menší rajčata,
- 1 salátová okurka,
- 2 papriky,
- 2 mrkve,
- kukuřice,
- sůl, pepř,
- olivový olej.
Postup:
- Zeleninu si nakrájíme na menší kousky a mrkve nastrouháme na struhadle.
- Všechnu zeleninu společně s mungo klíčky smícháme ve větší míse, osolíme a opepříme podle chuti.
- Salát nakonec zakápneme olivovým olejem.
Tip: K salátu si můžeme ještě připravit chutný a lehký dresink z bílého jogurtu, česneku a bylinek.
Aby se živiny z mungo klíčků lépe vstřebávaly, je vždy lepší konzumovat je s kořenovými druhy zeleniny a olejem.