Klasika české kuchyně: rajská omáčka. Je lepší z rajčat, nebo protlaku?

Někdo rajskou omáčku prostě zbožňuje, jiný ji nedá do pusy. Nic mezi tím neexistuje. Rajskou omáčku milují hlavně děti, a jak by ne, když je tak chutná, a hlavně sladká. Ať už ji budete podávat s knedlíkem, těstovinami, plněnými paprikami, karbanátky, sekanou nebo hovězím masem, hlavní je, aby vám chutnala.

Každý z nás totiž obvykle vaří rajskou omáčku jinak, někdo z rajčat, někdo z protlaku. A co je vlastně lepší? Jak připravit tu nejlepší rajskou, po které se bude oblizovat celá rodina?

Hlavní surovina a jak ji zvolit?

Ony už i naše babičky vařívaly rajskou omáčku z protlaku, není na tom tedy nic špatného. Omáčka z pasírovaných čerstvých rajčat je také mnohem pracnější. Pokud tedy i vy dáváte přednost protlaku, zaměřte se alespoň na jeho výběr. Není totiž protlak, jako protlak. Levné rajské protlaky totiž mají s rajčaty jen pramálo společného. Lépe tedy rozhodně uděláte, když sáhnete po stoprocentním rajčatovém pyré nebo rajčatech z konzervy. Do protlaku se proto nebojte trošku zainvestovat, ono se to skutečně projeví na celkové chuti omáčky. Rajská z protlaku se ale vždy povede.

Rajská omáčka recept

Suroviny:

  • půl litru vývaru – může být i z bujónu,
  • 1 větší plechovka rajského protlaku,
  • asi 2 lžíce hladké mouky,
  • nové koření,
  • bobkový list,
  • 1 menší cibule,
  • sůl a popřípadě ocet na dochucení,
  • cukr – může být i třtinový, lze nahradit i medem,
  • olej nebo sádlo.

Postup:

  1. Na oleji nebo na sádle si nejprve necháme zesklovatět nadrobno nakrájenou cibuli. K ní přidáme asi tři lísky bobkového listu a pár kuliček nového koření. Až začne být cibulka zlatá, poprášíme ji hladkou moukou a vznikne nám jíška, kterou zalijeme připraveným vývarem.
  2. Základ na omáčku máme hotový – a je čas přidat rajský protlak, který je nutné rozmíchat. Poté osolíme a necháme vařit na mírnějším ohni.
  3. Vaříme do té doby, dokud omáčka nezačne mít tu správnou konzistenci. Pokud je řídká, přidáme ještě trochu protlaku.
  4. Poté začneme vybírat koření a dochutíme ještě cukrem, nebo medem. Kdo má rád kyselejší omáčku, může přidat i trošku octu. Pokud ale vaříme i pro děti, ocet vynecháme a necháme omáčku sladkou.
  5. Nakonec je dobré omáčku rozmixovat, aby v ní nebyly vidět kousky cibule. Komu to ale nevadí, může omáčku nechat tak.

Pro ještě lepší chuť a vůni je možné přidat i špetku skořice. Rajská omáčka se tradičně podává s mletým masem, plněnými paprikami nebo vařeným hovězím a knedlíkem. Chutná skvěle ale i s těstovinami.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu