Jubilejní Český slavík: Po roční pauze se Lucie Bílá opět vrátila na trůn, vyhrála již po jednadvacáté

Psal se rok 1962, když světlo světa spatřil Zlatý slavík, legendární anketa popularity československých zpěváků, zpěvaček a skupin. V roce 1996 pak na původního Zlatého slavíka navázal Český slavík. Slavnostní vyhlášení letošního ročníku se konalo v sobotu v Hudebním divadle Karlín. Kdo si odnesl sošku pro vítěze?

Další triumf pro Lucii Bílou

Zatímco v loňském roce se zpěvačka musela spokojit „jen“ s druhým místem, letos se v plné síle vrátila na slavičí trůn. V elegantní bílé róbě doplněné nepřehlédnutelnými perlovými šperky si Lucie Bílá přišla pro své dvacáté první vítězství v kategorii zpěvaček. Tím tak v anketě Český slavík překonala Karla Gotta, který za svou kariéru získal dvacet Českých slavíků. K tomu ale musíme samozřejmě připočíst i dvacet dva vítězství v anketě Zlatý slavík.   

Kromě Českého slavíka v kategorii zpěvačka si Lucie Bílá odnesla i cenu Absolutní Slavík. O své pocity ze slavnostního večera se zpěvačka podělila i na svém instagramovém profilu: „Včerejší večer se mi asi zdál, nebýt toho, že jsem ráno na nočním stolku našla dvě zlaté sošky, byla bych přesvědčena, že to byl opravdu jen sen. Z celého srdce vám děkuji, ani neumím popsat, jak moc si toho vážím. Děkuji za vaše hlasy a za báječný společný rok, který jsme spolu zažili. Děkuji. Ještě nás toho letos hodně čeká.“ Na druhém místě se umístila loňská vítězka Ewa Farna, třetí místo získala Eva Burešová.

Návrat Vojtěcha Dyka i Kabátů

V kategorii zpěváků své loňské vítězství potvrdil Marek Ztracený, který získal rovněž Slavíka za nejoblíbenější píseň roku. Na stupně vítězů se po více než deseti letech vrátil Vojtěch Dyk, který vybojoval druhé místo. Třetí příčka patřila stejně jako v loňském roce Richardu Krajčovi.

Podobný návrat jako Lucie Bílá slavila i skupina Kabát, která po loňské bronzové příčce letos opět zvítězila v kategorii skupin. Do sbírky jim tak přibylo již třinácté vítězství. Na dalších místech se umístily kapely Mirai a Kryštof.

Jak to bylo před 60 lety?

Vzhledem k tomu, že letošní ročník ankety připomínal šedesát let od udílení prvních cen, vyplatí se připomenout, kdo vlastně první ročník Zlatého slavíka v roce 1962 vyhrál.

Historicky první cenu si odnesl Waldemar Matuška, neboť tehdy existovala pouze jedna společná kategorie zpěváků a zpěvaček. Kromě toho se vyhlašovala ještě cena za nejlepší píseň. Tou se stala Láska nebeská, kterou složila dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý. Mimochodem to byl právě Jiří Suchý, kdo letos vstoupil do Síně slávy Českého slavíka.

Zdroj: Instagram/luciebila

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu