Dávkujete aviváž jen tak od oka? Už to nedělejte

I vám se zdá, že když roztřídíte oblečení podle barev, tak už vlastně při praní nemáte co zkazit? A co kdybychom vám řekli, že se velmi mýlíte. K dosažení požadovaného efektu mnozí z nás při dávkování pracích prostředků či aviváží rozhodně nešetří, pro jistotu přidáme i něco navíc. Důsledkem tohoto nesprávného dávkování však netrpí jen vaše peněženka, ale i samotná pračka či dokonce prádlo. Přečtěte si, proč je důležité správné dávkování a jak to dělat správně.

Každé prádlo je jiné

Ještě dříve, než zapneme pračku, je na řadě oblíbené třídění. To by samozřejmě mělo podléhat hned několika kritériím. V první řadě přichází třídění podle barev. Známe to všechny, bílé, barevné a černé hromádky zná v koupelně na podlaze asi každý. Do toho by mělo na řadu přijít i třídění podle materiálu. Je přece jasné, že hedvábnou halenku nebudete házet do pračky spolu se sportovním oblečením či například s ručníky. Řekněme si na rovinu, prát různé typy materiálů na stejnou teplotu či množství otáček při ždímání, by nebylo asi úplně v pořádku.

Pozor, je třeba si dávat také na další atributy, jako je například i dávkování pracího prostředku nebo aviváže. I vám se občas stane, že ji nalijete tak nějak od oka? Tak pak byste určitě měli začít věnovat větší pozornost jejich obalům, Obaly obsahují přesné tabulky, které byste si měli pořádně nastudovat.

foto: archiv inzerenta

Náš tip: Hledáte kvalitní aviváž? Oblíbené italské, rakouské, ale i aviváže z Německa najdete v online drogerií myAustria.cz Mimořádně oblíbená je například značka Vernel, na kterou mnohé hospodyňky už léta nedají dopustit. Tak co, vyzkoušíte ji i vy?

Proč je potřeba dodržovat dávkování?

Jak jsme zmínili výše, dávkování ať pracího prostředku nebo samotné aviváže je při praní mimořádně důležité. Pokud totiž použijete těchto prostředků příliš málo, je více než jisté, že se požadovaný výsledek nedostaví. No a naopak, pokud přípravků použijete více než je třeba, vlákna vašeho prádla mohou být nenávratně poškozeny. Zůstat na nich totiž mohou skvrny, kterých se jen tak lehce nezbavíte.

Problémem může být i to, že barvy postupem času začnou ztrácet na své intenzitě, budou méně jasné až našedlé, co nikdo z nás určitě nechce. Poškozené však nemusí zůstat jen vaše oblíbené kousky oblečení, ale i vaše pračka. Zbytky prostředků se mohou začít usazovat nejen v dávkovači, ale i v samotném bubnu pračky, což může mít za následek nepříjemný zápach.

Na co si tedy dát pozor?

Pokud chceme, aby byl výsledek avivážních prostředků co nejlepší, pozor bychom si měli dát hlavně na tyto faktory, a sice na tvrdost vody, množství prádla, v případě pracích prostředků je mimořádně důležitá i intenzita znečištění prádla.

Nezapomínejme, že hlavním úkolem aviváže je změkčit prádlo, které pereme, proto byste tvrdost vody, která teče u vás doma, neměli rozhodně podceňovat. Čím je voda tvrdší, tím je prádlo po vyprání tvrdší. Dávkování byste také měli přizpůsobit i množství prádla, které se chystáte vyprat.

S dávkováním to však rozhodně nepřehánějte a vždy dodržujte maximální možné množství. Neustále překračování povolené dávky může mít na svědomí kromě poškozeného prádla i zanesenou pračku a také mohou stát za vznikem různých alergií.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu