Blahovičník: Tuto stylovou rostlinu můžete pěstovat i v interiéru. Jak na to?

Blahovičník se stal velmi oblíbenou součástí řezaných kytic a inspirací pro řadu doplňků do interiéru. Blahovičník je přitom jen jiný název pro eukalyptus. V interiéru se postará o příjemné osvěžení vzduchu a zajímavé tvary i barvu.

Eukalyptus

Eukalyptus můžete pěstovat také v interiéru, přičemž se řadí mezi velké hrnkové rostliny. Blahovičník má specifické modrozelené listy. Pokud při nákupu narazíte na rostlinu s listy, které jsou zbarvené do hněda, znamená to, že byla rostlina na příliš tmavém místě. Takovou rostlinu si nepořizujte. Eukalyptus vypadá v interiéru opravdu efektivně, přitom jeho pěstování není nijak složité. V ideálních podmínkách se dožije i několika let.

Roste velmi rychle

Ve volné přírodě mohou blahovičníky vyrůstat až do výšek několika desítek metrů a milují vlhko a teplo. I v dobrých interiérových podmínkách se mu bude dařit. Při pořízení přibližně metr vysoké rostliny vám za následující vegetační období může dorůst až do dvojnásobné výšky. V interiéru tak potřebuje dostatek místa a přes letní měsíce si může užívat slunce na zahradě či terase stejně jako vy.

Rostlinu můžete pravidelně prořezávat v jakékoliv roční době a části rostliny používat jako zajímavou dekoraci do interiéru.

zdroj: pixabay

Péče o rostlinu

Eukalyptus umísťujte na světlé místo a snažte se, aby zemina v květináči nikdy nevyschla. Během léta ji nezapomeňte jednou týdně pohnojit, bude se jí dařit skvěle. Přesazování rostliny je ideální na jaře, a to do směsi květinářské zeminy a jemné rašeliny. Při přesazování můžete zkrátit také kořeny rostliny, abyste omezili její růst. Květináč by při přesazování neměl být nikdy s menším průměrem než 20-25 cm.

Nepřehlédněte: Udělá robotický vysavač práci za vás, nebo po něm budete muset uklízet?

Pozor na svilušky

V případě nevhodné péči či nevhodném umístěný rostliny může být náchylnější k možnosti napadení škůdci. Pokud na listech objevíte jakési drobné roztoče, pravděpodobně to budou svilušky. Na ně platí speciální přípravek proti roztočům. Na spodní straně listů můžete objevit i červce, které odstraňte s pomocí vaty namočené v lihu.

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu