Amanda Tapping: Poznali byste slavnou „plukovnici Carterovou“ i dnes?

Krátký blonďatý účes vyměnila za dlouhé tmavé vlasy a pak se znovu vrátila k blond. Už jí není dvacet ani čtyřicet, přesto vypadá stále báječně. Amanda Tapping, v tuzemsku známá nejvíce jako plukovník Samantha „Sam“ Carter ze seriálu Hvězdná brána (STARGATE SG-1) a Hvězdná brána Atlantida (STARGATE ATLANTIS), měla už v dětství nakročeno k vědecké dráze. Vynikala v matematice, fyzice i chemii a rodiče jí plánovali dráhu vědkyně. Pro Amandu však bylo nejpřitažlivější herectví, kde se díky rolím vědkyň nakonec proslavila. Dnes je maminkou patnáctileté dcery Olivie a naposledy ji fanoušci mohli vidět ve filmech Kid Cannabis (2014) nebo Woodland (2018).

Málokoho automaticky napadne, že půvabná seriálová herečka, která proslula především specifickými rolemi ve sci-fi filmech a televizních příbězích, má ve skutečnosti britské kořeny. Amanda Tapping, (provd. Kovacs), se narodila dne 28. srpna roku 1965 v astrologickém znamení Panny, v Rochfordu v Essexu ve Velké Británii. Britskou národnost však neměla jen ona, ale i její tři bratři. Rodina však i přesto v Anglii příliš dlouho nepobyla, neboť se po roce 1968 trvale přestěhovala do kanadského Ontaria (Toronto), kde pak mladá Amanda i její bratři postupně vyrůstali a studovali.

Už od dětství projevovala, na dívku nezvyklý, matematický talent a podobně snadno jí šly i přírodní vědy. Fyzika, chemie, přírodověda. Věcně zaměření rodiče se proto rozhodli, vést ji ke studiím v domnění, že by z ní mohla jednoho dne vyrůst úspěšná vědkyně. Amandu věda sice zajímala, protože ji zvládala s lehkostí, ale mnohem více než katedra chemie či fyziky, jí coby budoucí profese oslovovalo divadlo. Herectví původní představy rodičů sice zpočátku nenaplňovalo, ale nakonec se rozhodli vzít dceřino přání na vědomí. Tapping tak po střední škole vystudovala dramatický obor na univerzitě v Ontarijském Windsoru a po jeho úspěšném absolutoriu nastoupila dráhu divadelní herečky. Zahrála si například v kusech, jako Čaroděj ze země Oz, Ocelové magnólie, Ohlédnutí v hněvu nebo ve Zkrocení zlé ženy, kde ztvárnila postavu Bianci.

Po filmu ani seriálu netoužila       

Amandinou zvláštností na rozdíl od jiných mladých hereček bylo přesvědčení, že dráha divadelní umělkyně k životu stačí. Častokrát totiž opakovala, že po filmu ani seriálu zvlášť netouží, a za důležitý považuje především kvalitní pódiový výkon. Spolu s dalšími herci pak založila malý spolek mladých herců Random Acts, s nímž pak nějakou dobu vystupovala. Čas ubíhal a kamera, po níž mnohé jiné herečky touží tak, že jsou pro zviditelnění ochotné podstoupit leccos, si mladou Amandu nakonec našla roku 1995 sama. Tehdy se mladá umělkyně objevila jako Cassie ve snímku Dárce, ale spatřit ji bylo možné i v menších roličkách pro filmy Nerovný zápas či Míra viny. Tapping se zalíbila a bylo s ní počítáno i do budoucna.

Škatulka Sci-fi, Kung Fu i Akta X

Herecké mistrovství však předvedla až ve chvíli, kdy tvůrci vycítili, že pro nejlepší výkon lze těžit právě z její původně zamýšlené „profese“, tj. z vědy. Na postavy všelijakých doktorek, studentek a učitelek, byla jako stvořená. Jen šlo o to, srovnat představy. Tak přišel na řadu i jeden z dílů slavného sci-fi seriálu devadesátek Akta X (Avatar), kde získala roli Cariny Savles právě Tapping. Současně se mihla i v neméně úspěšném seriálu Kung Fu: Legenda pokračuje, kde si v díle „Shaolin Shot“ zahrála postavu Annie. V tu chvíli už začínalo být zřejmé, že pro Amandu není nejideálnějším prostředím velká divadelní scéna nebo film, nýbrž televizní sci-fi/fantasy seriál…

STARGATE SG 1 a Atlantis 

Naprostý přelom pro její kariéru ovšem znamenala nabídka role sečtělé doktorky – astrofyzičky, později plukovnice Samanthy „Sam“ Carter v populárním sci-fi seriálu STARGATE SG1 – Hvězdná brána (1997). Sehnat mezi herečkami vysokou půvabnou blondýnu, u které by bylo zároveň uvěřitelné, že je skvělá vědkyně s vojenskou hodností, a v případě nouze se dovede prát i s mimozemšťany, dalo tvůrcům zabrat. Tapping jim však do představ zapadla na míru a obdobně zapůsobila i na diváky. Již za krátko se na dalších 10 let stala její role jednou z nejslavnějších postav SG 1. Vysoká obliba Tapping v roli Carterové navíc způsobila, že herečka dostala nabídku i k účinkování v seriálu Hvězdná brána Atlantida (STARGATE ATLANTIS), kde pak svou postavu ztvárňovala ještě mezi roky 2005 – 2009. Je pravda, že díky Hvězdné bráně a Sam Carter získala herečka „škatulku“, ale na druhé straně se už nikdy žádnému tvůrci nemusela představovat. Kdo je Amanda Tapping, věděl kde kdo, nejen v USA, ale i ve světě. Navíc, stejně jako jiní sci-fi herci (E. J. Olmos, Mary McDonnell, aj.) svou popularitu udržuje i pravidelnou účastí na tzv. Comic Conech, tedy setkáváních herců s fanoušky.

Lovci duchů, peklo v kabelce i osobní život

Kromě STARGATE se mj. Tapping objevila roku 1997 jako Dr. Moore ve filmu Booty Call nebo jako matka představená ve snímku Peklo v kabelce (2013). Roku 2016 ji nešlo přehlédnout coby hosta v seriálech Lovci duchů, Cestovatelé časem nebo X-company. Zajímavé však je, že i navzdory velké slávě, kterou jí přinesla postava plukovnice Carterové, nebyla už žádná další její role tolik oblíbená. Dokonce ani stěžejní postava Dr. Helen Magnus v seriálu Svatyně /Sanctuary/ (2007 – 2011). Amanda Tapping zůstala pro fanoušky, zdá se, především Samanthou Carter – jedinečnou, příjemnou a nenahraditelnou, obzvlášť v počáteční vizáži, kdy vystupovala v krátkém rozčepýřeném blond účesu, který dokonale podtrhl její modré oči a současně dolaďoval vojenské oblečení, které bylo na SG 1 nejčastějším oblekem.

Klidné a harmonické nebyly však u pečlivé a svědomité Amandy Tapping pouze její role, ale zdá se, že i soukromý život. Dnes pětapadesátiletá umělkyně je totiž od roku 1994 šťastně vdaná. Jejím manželem je Alan Kovacs, s nímž žije od roku 2004 ve Vancouveru. V roce 2005 se pak manželskému páru narodila vytoužená dcera, dnes patnáctiletá Olivia.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu