Nemůžete usnout? Budíte se v noci často? Máte polospánek nebo mělké spaní, při kterém si dostatečně neodpočinete? A to všechno i přesto, že jste unavení a nemůžete ráno vylézt z postele? Pak možná trpíte nespavostí. Pokud se jí chcete zbavit, není nutné ani efektivní používat uklidňující doplňky nebo léky pro uklidnění a usínání. Důležité je odstranit příčinu.
Jak řešit nespavost?
Pokud máte vážné problémy se spánkem, není na škodu navštívit odborníka. Na druhou stranu pokud dvě nebo tři noci usnete později, než je u vás obvyklé, není se třeba znepokojovat a intenzivně tento problém řešit. Základem dobrého spánku je zdravá spánková hygiena. Než vyhledáte pomoc specialisty, zkuste odstranit příčiny, které ji mohou způsobovat. Mezi nejčastější patří:
- světlo z monitoru
- stres a napětí
- povzbuzující prostředky
Modré světlo z monitorů a obrazovek
Ač se to nezdá, člověk má stále dobré instinkty, dle kterých se nevědomě řídí. Jedním z takových je reakce na úbytek denního světla a tím příprava na spánek. Při snížení množství slunečních paprsků dojde k nárůstu hormonu melatoninu, který nám zprostředkovává možnost usnout. Na rozdíl třeba od klasické žárovky, modré světlo, které vyzařují obrazovky a displeje, brání tvorbě melatoninu a tím způsobují nespavost.
Když nebudete vaši elektroniku používat alespoň 2 hodiny před tím, než půjdete do postele, bude se vám snáze usínat. Řešením jsou i aplikace nebo programy, které sníží množství vyzařovaného modrého světla. Stejný efekt mají také například sluneční brýle s oranžovým zabarvením skel.
Stres, napětí, ale i silné zážitky
Každý jistě zná situaci, kdy měl problémy s usnutím kvůli svému psychickému stavu. Ať už se na něco hodně těšíte, prožili jste zajímavý den, na který myslíte nebo se naopak něčeho obáváte a stresujete se, zvýšená psychická aktivita spolehlivě zabraňuje spánku. V krátkodobém horizontu, když vás situace neobtěžuje (například po party plná zážitků, kterou můžete dospávat druhý den), situaci neřešte.
Pro zvládnutí špatného spánku před důležitou událostí, na kterou musíte být svěží (např. přijímací pohovor nebo zkouška ve škole), je dobré se naučit nějakou relaxační techniku. Pokud nemůžete spát kvůli dlouhodobému stresu, je třeba neřešit usínání jako takové, ale především zdroj vašeho napětí, ať už se jedná o psychický problém nebo o nevyřešenou situaci, která vás stresuje.
Káva a jiné povzbuzující prostředky
Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik povzbuzujících prostředků, především nápojů, za den konzumuje. Nemusí se jednat jen o energetické drinky nebo kávu, jež vás nejspíše napadnou, ale i o Colu, čaj a další jako je maté nebo chia semínka. Na některé jedince tyto povzbuzující prostředky mohou působit silněji než na jiné a způsobovat nespavost.