Pochutnejte si na krémové žampionové omáčce. Žampióny mají nejen široké využití v kuchyni, jsou i velmi zdravé

Žampiony neboli pečárky známe všichni. Tyhle houby jsou u nás k dostání celoročně, takže je můžeme použít v kuchyni kdykoliv a nemusíme čekat, až porostou v lesích nebo na polích či loukách. Není dokonce problém si začít pěstovat žampiony doma.

V obchodech se pak nejčastěji setkáváme s žampionem polním nebo žampionem hnědým, který je známý pod názvem portobello. Kromě vůně a chuti vás ale mohou žampiony přilákat i tím, co obsahují. Jsou totiž velmi zdravé!

Důležitá je správná úprava

Navzdory tomu, že žampiony obsahují vitamín B nebo kyselinu listovou, jsou těžko stravitelné, a proto je důležitá jejich správná a dostatečná tepelná úprava. Může za to nerozpustná vláknina zvaná chitin. Obecně se všechny houby těžce tráví, na rozdíl od těch lesních ale žampionům stačí jen pár minut tepelné přípravy. Na noc bychom je ale konzumovat neměli.

Jinak jsou ale žampiony velmi prospěšné pro lidský organismus, obsahují například i fosfor, který prospívá kostem a železo, co podporuje tvorbu červených krvinek a posiluje činnost srdce nebo svalů. Dále bychom v nich našli proteiny – a naopak bychom v nich jen marně hledali větší množství sacharidů, mohou se tedy jíst i během redukčních diet.

Žampiony se mohou připravovat na mnoho způsobů, velmi oblíbené jsou plněné žampiony, dají se připravit jako hlavní chod, ale i jako příloha například k masu. Jejich chuť a vůni ale oceníte i při přípravě krémové omáčky, která je hotová hned a skvěle zastoupí hlavní chod. A vůbec nevadí, že bude bez masa.

Krémová žampionová omáčka –

Tento recept pro 4 osoby vám zabere 30 minut.

Suroviny:

  • asi 400–500 gramů žampionů,
  • hladká mouka,
  • 1 smetana na vaření,
  • máslo,
  • citrónová šťáva nebo ocet,
  • kmín, pepř a sůl.

Postup:

  1. Žampiony si očistíme a pokrájíme. V hrnci si rozpustíme máslo – a žampiony budeme dusit asi 15 minut.
  2. Podušené žampiony osolíme a opepříme, přidáme trošku kmínu a vodu podle potřeby.
  3. Zahustíme moukou, přidáme smetanu a dobře rozmícháme.
  4. Chvilku povaříme a podle chuti ještě dochutíme octem nebo citrónovou šťávou.

Tip: Do omáčky je dobré přidat ještě kousek krémového sýra, aby získala krémovou chuť.

Podávat můžeme s vařeným bramborem, knedlíkem nebo těstovinami. Pokud si maso nedokážete odpustit, klidně podávejte s kuřecími prsy.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu