Společné stolování celé rodiny je důležitým prvkem právě proto, že se rodina alespoň na chvíli společně sejde, a kromě jídla sdílí i společnou atmosféru či zážitky dne. V posledních letech naší uspěchané doby se společné stolování začalo vytrácet.
Návrat k tradici
Naštěstí díky trendu farmářských trhů a poctivého domácího vaření se situace obrací. Mnoho lidí se vaření věnuje aktivně, zkoušejí suroviny, které dříve na trhu nebyly, a o své výtvory se dělí s rodinou a přáteli. Stále více lidí vidí společnou večeři alespoň několikrát v týdnu jako důležitý rodinný rituál. Ono ve finále nemusí jít o večeři o několika chodech, jejichž přípravou strávíte několik hodin, sejít se můžete i u chleba s rajčaty.
Děti to milují
Společné rodinné stravování přispívá k tomu, že se děti dlouhodobě cítí lépe psychicky i fyzicky. Pro ty nejmenší je rodinná večeře velmi důležitým socializačním prvkem. Právě v takových chvílích se děti učí sdělovat své pocity o tom, co zažily během dne, a zároveň si také vštěpují zásady správného stolování, správné přípravy jídla i výběru potravin. Je to dar, umět se v dnešní době zastavit a alespoň na chvíli odložit mobily, počítače a televizi a iniciovat rodinu, aby během poklidné pohodové chvíle zpracovala aktuální prožitky. Jde, bohužel, o často podceňovaný rituál, který ale přispívá k dobře fungujícímu rodinnému životu a příjemné atmosféře v rodině.
Společná pravidla
Rodinné stolování s sebou také nese dodržování určitých společenských pravidel, správné chování u jídla i vnímání estetiky.
Proto si hezky prostřete stůl, dejte na něj potřebná dochucovadla v pěkných nádobkách a mlýncích, mějte čisté podložky pod talíř… A dobrou chuť!