Vraťte společnému stolování jeho význam pro rodinnou atmosféru

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
společné stolování (zdroj foto: freepik.com)

Společné stolování celé rodiny je důležitým prvkem právě proto, že se rodina alespoň na chvíli společně sejde, a kromě jídla sdílí i společnou atmosféru či zážitky dne. V posledních letech naší uspěchané doby se společné stolování začalo vytrácet.


Návrat k tradici

Naštěstí díky trendu farmářských trhů a poctivého domácího vaření se situace obrací. Mnoho lidí se vaření věnuje aktivně, zkoušejí suroviny, které dříve na trhu nebyly, a o své výtvory se dělí s rodinou a přáteli. Stále více lidí vidí společnou večeři alespoň několikrát v týdnu jako důležitý rodinný rituál. Ono ve finále nemusí jít o večeři o několika chodech, jejichž přípravou strávíte několik hodin, sejít se můžete i u chleba s rajčaty.

Děti to milují

Společné rodinné stravování přispívá k tomu, že se děti dlouhodobě cítí lépe psychicky i fyzicky. Pro ty nejmenší je rodinná večeře velmi důležitým socializačním prvkem. Právě v takových chvílích se děti učí sdělovat své pocity o tom, co zažily během dne, a zároveň si také vštěpují zásady správného stolování, správné přípravy jídla i výběru potravin. Je to dar, umět se v dnešní době zastavit a alespoň na chvíli odložit mobily, počítače a televizi a iniciovat rodinu, aby během poklidné pohodové chvíle zpracovala aktuální prožitky. Jde, bohužel, o často podceňovaný rituál, který ale přispívá k dobře fungujícímu rodinnému životu a příjemné atmosféře v rodině.

Společná pravidla

Rodinné stolování s sebou také nese dodržování určitých společenských pravidel, správné chování u jídla i vnímání estetiky.

Proto si hezky prostřete stůl, dejte na něj potřebná dochucovadla v pěkných nádobkách a mlýncích, mějte čisté podložky pod talíř… A dobrou chuť!

Autor: Katka P.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.