Zhluboka se nadechněte a vydechněte – a několikrát zopakujte – tenhle prastarý návod, jak se uklidnit v hodně napjaté situaci, už na mnohé z nás nefunguje. Každá z nás to zná z praxe, denně řešíme zaměstnání, děti, domácí úkoly a hromadu povinností v domácnosti – kdo by se z toho občas nesložil, že?
Stres a napětí na nás čekají na každém rohu a někdy jsme jen kousek od totálního zhroucení. V případě, že i vy čelíte každodennímu nátlaku, naučte se s tím bojovat. Dýchejte si, jak chcete, my známe mnohem lepší metody!
Úsměv, prosím
I když vám do smíchu není, usmějte se. I když budete radost a smích jen předstírat, mozek to dokonale ošálí – a vy se začnete cítit alespoň o maličko lépe. Pomáhá představit si něco hezkého, co ve vás vzbuzuje pocit klidu a štěstí. I když v danou chvíli máte pocit, že byste nejraději do něčeho kopla, zkuste se přemoci a raději se na svět usmívejte – i když trošku falešně. S mozkem se dají dělat neuvěřitelné věci – a občas mu můžete i něco nalhávat. V tu chvíli to skutečně pomůže.
Zvířecí terapie
Nikdo nás nedokáže tak uklidnit jako roztomilá němá tvář. Pokud budete více času trávit se zvířátky, budete se méně zlobit na lidi i na celý svět. Zvířata obecně pomáhají zklidnit se a odplavují nahromaděný stres a napětí. A je úplně jedno, zda se jedná o kočičku, pejska nebo křečka. Jakékoliv zvířátko je vám milé, takové si pořiďte.
Pokud nemůžete mít doma vlastní zvířátko, odskočte si občas do útulku. Ty mnohdy umožňují venčení pejsků pro veřejnost, můžete jim také přinést nějaké pamlsky nebo hračky a budete odcházet s neuvěřitelně skvělým pocitem. Psi byli navíc již odjakživa cvičení k tomu, aby rozpoznávali lidské emoce – proto se doporučují lidem, kteří trpí na deprese a potřebují tak dlouhodobější terapii.
Tip: Zvířátko si nemůžete dovolit kvůli času nebo financím? Pak zkuste hit poslední doby – řasokouli. Řasokoule zelená je druhem vlasovité zelené řasy – nejedná se tedy přímo o zvířátko, a tak se nemusí krmit ani venčit. Jde o výborný prostředek proti stresu, i o řasokouli se totiž musíte postarat a hlavně se s ní musíte občas pomazlit.
Je potřeba jí vyměňovat pravidelně vodu, která musí být chladnější, a je nutné jí zajistit stejné podmínky jaké má i v moři. Tam se válí po mořském dni – což vy jí vynahradíte tím, že ji budete mnout v ruce a „mazlit se s ní“ – což je výborný antistresový prostředek.
Čtěte také: Evita Perón – První dáma, která původně chtěla být jen herečkou.
Začtěte se nebo uklízejte
Proti stresu pomáhá také čtení knih. Je naprosto jedno, o jakou knihu se jedná – ať už dáváte přednost klasice nebo červené knihovně, každá kniha pomáhá. Když se začtete do příběhu, vtáhne vás to do děje, a pak zcela zapomenete na své problémy a stres. I když to pomůže jen na nějakou dobu, není od věci se cíleně občas přivézt na jiné myšlenky.
Podobně vás na jiné myšlenky přivede i manuální práce – zejména ta v domácnosti, kterou už nějakou dobu úspěšně odkládáte. Podle odborníků nám proti stresu pomáhají stejné pohyby, které neustále opakujeme – což mohou být ty, které děláme při utírání prachu, mytí oken či žehlení.
Bojujte proti každodennímu stresu a nenechte se pohltit. Bude vás to bavit!
Autorský text | foto: freepik