Místo pro odpočinek a relaxaci si určitě zaslouží stejnou pozornost, jako reprezentativní části bytu. V ložnici přeci trávíte třetinu svého života a nabíráte zde energii na každý nový den. Takže jde o investici, která se určitě vyplatí. Jak má taková ideální ložnice vypadat, o tom si můžete přečíst právě teď.
Prostorově ložnice nemusí být příliš rozlehlá, i když v případě nemoci či dlouhodobého upoutání na lůžko to bude trošku nuda, měla by ale zachovávat běžnou podchodovou výšku 260 cm s dostatkem denního světla a přirozeným větráním.
Základem každé ložnice je postel
Hlavně výběr lůžka by měl být pečlivě zvážen. Jde-li o dvoulůžko, standardní rozměr je 180×200 cm. Konstrukce postele může být z libovolného materiálu, který si vyberete. Může být dřevěná, dýhovaná, z lamina či laminátu, ale také čalouněná, kovová nebo ratanová. Nejdůležitějším ukazatelem je asi výška lehací plochy, pro pohodlné vstávání se doporučuje 40 – 45 cm, podobně jako je výška pohovky nebo židle. Dříve byly trendem postele nižší (pod 30 cm), ale to není vhodné hlavně kvůli vstávání z postele, kdy se potřebujete nejprve posadit. Navíc, čím blíže jste při spaní podlaze, tím víc prachu dýcháte.
Doplňkový nábytek
Máte-li postel, ostatní nábytek v ložnici lze považovat za doplňkový, i když se jedná o šatní skříň s veškerým vaším oblečením. Styl nábytku a dalšího zařízení by se měl řídit stylem vybrané postele. Stále ještě se ve většině interiérů setkáváme s nočními stolky, vždy u čela toho kterého lůžka. Má to, samozřejmě, ryze praktické důvody.
Noční stolek můžete nahradit i samostatnými poličkami, které ukotvíte do zdi. Součástí ložnice bývají také různé komody a prádelníky, na trhu si dozajista vyberete takový kus, který se bude hodit k vašemu lůžku – komody a prádelníky tvoří většinou solitérní nábytek, ale neměly by působit jako „pěst na oko“.
Rady nakonec
- Pokud na lůžku spí pravidelně dva lidé a rozměry místnosti to dovolí, určitě nedělejte matraci menší než je doporučený rozměr, spíš se pokuste o větší rozměr, třeba 200×220 cm, který se hodí pro vyšší osoby.
- Robustní postele s objemným čelem nejsou vhodné do malých prostor, opticky je ještě více zmenší.
- Lůžko umístěte na důstojné místo a nechte ho vyniknout!
- Pokud ložnici plánujete a myslíte přitom i na miminko, nezapomeňte ponechat kolem postele dostatek místa také pro postýlku dětskou a pro možnost pohybu kolem ní.
Nepřehlédněte: Nachystejte si léčivou koupel. Prospěje kůži i imunitě.
U lůžka je důležité i jeho umístění, postel by neměla být zády ke vchodu do místnosti, u topení ani pod oknem. Dvoulůžko musí být dostupné z obou stran, abyste přes sebe nepřelézali.
Autorský text | foto: freepik